Projekty
Wystawa „Łódź 1936‒1940 w obiektywie Waldemara Rode”
Kontekst
Tożsamość każdej społeczności jest kształtowana przez jej historię. 600letnia historia Łodzi była zdynamizowana w ostatnich dekadach XIX wieku oraz pierwszej połowie XX wieku. Jednym z najczarniejszych okresów, nie tylko dla Łodzi i Łodzian, był okres II wojny światowej, która wraz z późniejszymi wydarzeniami zmieniła wielokulturowość Łodzi jako fundament jej rozwoju.
Dzięki dawnym fotografiom możemy przypomnieć dzisiejszym mieszkańcom jak żyło się dawniej. W szczególności jak wyglądało i zmieniało się miasto w okresie końcówki lat 30tych i początku lat 40tych XX wieku. To fragment historii, który także formuje tożsamość naszego miasta.
Cel:
Celem wystawy „Łódź 1936‒1940 w obiektywie Waldemara Rode” jest przypomnienie dawnej Łodzi poprzez stworzenie wystawy starych zdjęć ze zdjęciami naszego miasta sprzed niespełna 100 lat.
Autorem zdjęć jest Waldemar Rode, a jego wszystkie fotografie znajdują się w zasobach Martin-Opitz-Bibliothek w Herne, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, natomiast materiały z Archiv Ostlandbild, które tworzył wraz z Kissem, znajdują się w Bibliotece Cyfrowej przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi.
Przebieg:
Wystawa miała swoją inaugurację 29 lipca 2023 i dotychczas kilka tysięcy Łodzian miało okazję się z nią zapoznać. Wystawa ma charakter „objazdowy” i wizytuje od połowy 2023 roku różne miejsca, instytucje, obiekty, w których Łodzianie mają okazję zapoznać się z fotografiami Waldemara Rode oraz opisem miejsc, które przedstawiają.
Dotychczas wystawa była goszczona przez Mediatekę, hotel Iness, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, City Golf Łódź, Salve Medica, Wydział Międzynarodowych Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Kolejne miejsca będą odwiedzane przez wystawę w kolejnych tygodniach i miesiącach.