Think Lodz

Ranking – miasta z najlepszą jakością powietrza na świecie

Ranking miast z najlepszą jakością powietrza na Świecie

 

Jakość powietrza oceniana jest przez stężenie pyłu w powietrzu, którym oddychamy. Najbardziej szkodliwymi pyłkami na nasze zdrowie są m.in.: PM 2.5, PM10, dwutlenek azoty czy dwutlenek siarki.

Dzięki projektowi World Air Quality Index mogliśmy poznać ranking miast, w których powietrze jest najlepsze dla naszego ciała i zdrowia. Zgodnie z międzynarodowymi standardami, wytyczne określające optymalną jakość powietrza zalecają, aby drobny pył zawieszony w atmosferze nie przekraczał 5 μg/m3. Pomiary we wszystkich miastach w rankingu mieszczą się w przedziale od 0,49 μg/m3 do 3,91 μg/m3.

Klasyfikacja pokazuje, że wiele miast, które wcześniej miało problemy ze złym stanem powietrza, jak np. Seul, czy miasta afrykańskie, zaczęły sobie z nim radzić. Podjęcie odpowiednich działań przynosi wymierne korzyści dla mieszkańców. Nie bez znaczenia jest lokalny przemysł oraz układ geograficzny. Bliskość morza lub oceanu oraz silniejsze wiatry wpływają pozytywnie na oczyszczanie powietrza.

Niezależnie od tego ranking pokazuje, że najczystsze powietrze w miastach jest domeną Australii. W pierwszej dziesiątce miast z najlepszym powietrzem aż połowa miejsc w rankingu przypadła tylko dla tego kraju. Niestety w rankingu zabrakło miast z Polski.

Poniżej ranking Top 10:

 

  1. Honolulu, Stany Zjednoczone

Warunki klimatyczne na wyspach Hawajów i obecność lżejszych gałęzi przemysłu pomogły zmniejszyć zanieczyszczenie w tym mieście, które zamyka ranking.

  1. Sydney, Australia

Obecność terenów zielonych w całym mieście, w sumie 155,4 m2 na osobę, a w szczególności drzew, pomogła oczyścić powietrze w tym australijskim mieście.

  1. Wollongong, Australia

Eliminacja kopalni węgla i promowanie alternatywnych źródeł energii przekształciły Wollongong w jedno z najmniej zanieczyszczających miast na świecie.

  1. Launceston, Australia

Różne kampanie skierowane do ludności, stosowanie przepisów dotyczących ochrony środowiska i program wymiany pieców opalanych drewnem na piece elektryczne przyczyniły się do poprawy poziomu jakości powietrza.

  1. Bergen, Norwegia

jakość powietrza 3

Norweskie miasto stopniowo poprawiało jakość powietrza dzięki środkom podjętym m.in. w 2017 r., kiedy to rada miasta Bergen przyznała 50 mln koron norweskich dotacji dla mieszkańców na wymianę kominków i pieców zainstalowanych przed 1998 r.

  1. Reykjavik, Islandia

Zaangażowanie Islandii w odnawialne źródła energii jest odpowiedzialne za utrzymanie czystego powietrza. W przypadku energii elektrycznej, Reykjavik pozyskuje około 73% z energii wodnej i około 27% z energii geotermalnej, czystych i mniej zanieczyszczających źródeł niż paliwa kopalne.

  1. Hobart, Australia

Tasmania zyskuje reputację najczystszego powietrza na świecie, a Hobart, gdzie mieszka 40% ludności stanu, nie jest wyjątkiem.

  1. Richards Bay, Republika Południowej Afryki

Stowarzyszenie Richards Bay Clean Air Association (RBCAA), utworzone w 1997 r., działa jako lobby i agencja monitorująca, która łączy przemysł, rząd i społeczność ze wspólnymi celami poprawy jakości powietrza w regionie Ten związek wszystkich zainteresowanych stron umożliwił miastu poprawę wskaźnika jakości powietrza w ostatnich latach.

  1. Perth, Australia

Kampania Burnwise, która promuje efektywne wykorzystanie domowych pieców na drewno w celu zmniejszenia zanieczyszczenia dymem drzewnym, a także wsparcie dla programów badawczych dotyczących wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie, to tylko niektóre z działań, które plasują to miasto na drugim miejscu na liście.

  1. Zurych, Szwajcaria

jakość powietrza 2

Zalety Zurychu wynikają z jego zaangażowania w transport publiczny i stosowania podatków od odpadów. Im więcej odpadów jest generowanych, tym więcej podatków muszą płacić mieszkańcy. Z drugiej strony ci, którzy prawidłowo poddają odpady recyklingowi, nie są opodatkowani.

 

Źródło: https://aqicn.org/, https://www.tomorrow.city/