Think Lodz

Sztuczna inteligencja w zarządzaniu inteligentnym miastem

Sztuczna inteligencja może być szeroko wykorzystywana w zarządzaniu inteligentnym miastem. Pozwala na usprawnienie procesów, niesie też oszczędności. Internet rzeczy i AI pomagają tworzyć komfortowe, zrównoważone i przyjazne do życia ośrodki miejskie.

 

  • Jak już funkcjonuje AI w służbie miast?
  • Jak jest wykorzystywana AI w miastach na świecie?
  • Jak AI jest wykorzystywana w Łodzi?

 

Jak już funkcjonuje AI w służbie miast?

Jednym z zastosowań AI w miastach jest pomiar zużycia energii. Na podstawie zebranych danych możemy określić jak firmy i mieszkańcy generują jej zużycie w poszczególnych częściach aglomeracji. Na podstawie analizy zużycia łatwiej podejmować decyzje, w których obszarach korzystnie jest rozważyć wprowadzenie odnawialnych źródeł energii. Analiza może również dostarczyć planistom miejskim informacji gdzie energia jest marnowana, a co za tym idzie, wskazać miejsca gdzie możemy ją zaoszczędzić. Wykorzystanie tych możliwości pozwoli miastom na podejmowanie korzystnych środowiskowo decyzji.

Wykorzystanie technologii i uczenia maszynowego pozwala na efektywne zarządzanie infrastrukturą miejską. Obecnie AI już pomaga regulować ruch uliczny, oświetlenie ulic czy analizę dostępnych miejsc parkingowych. Zaczytywanie danych w czasie rzeczywistym pozwala na lepszą komunikację z pasażerami autobusów miejskich, co przekłada się na zadowolenie mieszkańców i lepszą organizację podróży.

AI ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Chociaż nagrania z kamer miejskich zwykle są analizowane już po przestępstwie to mogą pomóc w szybszym złapaniu sprawcy. Jest to możliwe dzięki wykrywaniu ludzi na podstawie ich ubrań czy ścieżki oddalania się od miejsca zdarzenia.

Sterowanie systemem nawadniania roślinności miejskiej także ułatwia nam AI. Dzięki analizie wilgotności i stanu gleby decyzje o konieczności podlewania skwerów czy parków miejskich są realizowane według faktycznych potrzeb. Jest to szczególnie ważne w obliczu globalnego ocieplenia.

 

Think Łódź fundacja łódź współtworzenie inteligentne miasto inteligentna łódź ai w mieście smart city łódź rozwój miasta

Jak jest wykorzystywana AI w miastach na świecie?

Sztuczna inteligencja pozwala na usprawnianie naszej codzienności również poprzez tworzenie przestrzeni dla rozwoju obywatelskiego. Platforma Decidim (eng. we decide) pozwala mieszkańcom Barcelony na realny udział we współtworzeniu miasta. Obywatele mogą bezpośrednio uczestniczyć w zarządzaniu miasta. Mogą proponować pomysły, dyskutować nad nimi i głosować za pomocą kciuków. Ponad 70% propozycji pochodzi bezpośrednio od obywateli.

„Metaverse Seoul” to propozycja władz do zaoferowania większej ilości kanałów komunikacji dla mieszkańców. Docelowo miasto planuje stworzyć środowisko metaverse dla wszystkich usług administracyjnych, w tym gospodarki, edukacji, kultury i turystyki. Seul posiada również plan działań klimatycznych by osiągnąć neutralność węglową do 2050 r., zmniejszając emisję 35 milionów ton węgla. Miasto stawia na poprawę efektywności energetycznej starych budynków, które odpowiadają za 69% wszystkich emisji.  Pragnie również zwiększyć liczbę pojazdów elektrycznych i zagospodarować więcej zieleni w celu zwalczania upałów i zanieczyszczeń.

Jak AI jest wykorzystywana w Łodzi?

W Łodzi już na każdym osiedlu jest przynajmniej jeden czujnik określający jakość powietrza. Dzięki temu mieszkańcy otrzymują komunikat dotyczący ich otoczenia. Miasto udostępnia również mapę na której zamieszczane są informacje ze wszystkich miejskich czujników. Ekosłupki powstały w mieście w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, którzy głosowali na nie w budżecie obywatelskim.

W Łodzi pojawiły się również mechofiltry, czyli ekologiczne ławki, które są w pełni samowystarczalne. Jednym z ich elementów jest panel fotowoltaiczny. W tylnej donicy gromadzona jest ponadto woda deszczowa, która następnie wykorzystywana jest do podlewania mchu. Dodatkowo woda nawadnia bluszcz, którym obsadzona jest jedna ze ścian ławki. Kolor liści mchu pozwala ocenić jakość powietrza w Łodzi – im powietrze jest czystsze tym intensywniejszy kolor zieleni.

 

 

 

 

Źródla:

https://smartcityhub.com/technology-innnovation/barcelona-showcase-smart-city-dynamics/

https://technologymagazine.com/ai-and-machine-learning/ai-and-iot-help-bring-about-a-smart-city-experience

https://www.propertydesign.pl/design/185/pierwsze_w_polsce_lawki_oczyszczajace_powietrze_sa_w_lodzi,41970.html

https://www.itu.int/hub/2022/02/seoul-metaverse-digital-transformation-ai-blockchain/