Nigeryjska Itana nową Doliną Krzemową?
Chociaż gdy myślimy o mieście obudowanym wokół ośrodków rozwoju technologii najczęściej przywołujemy Dolinę Krzemową, na świecie pojawia się wiele ośrodków i centr, które chcą powtórzyć owy sukces. Wartym uwagi jest miasto start-up Itana w Nigerii.
- Czym jest Itana?
- Handel w Itanie
- Finansowanie miasta
- Czym jest miasto czarterowe?
Czym jest Itana?
Itana lub Talent City to jeden z najbardziej obiecujących afrykańskich projektów miast technologicznych. Znajduje się w pobliżu Lagos, stolicy Nigerii, a jego lokalizacja jest szczególnie istotna – znajduje się na półwyspie, obszarze obejmującym 150 kilometrów kwadratowych, który ma inny i bardziej elastyczny system administracyjny i podatkowy niż reszta kraju.
Plan zakłada stworzenie wiodącej społeczności technologicznej na kontynencie, która poprzez rozwój innowacji może stymulować inne obszary rozwoju miast. Celem jest stworzenie magnesu dla przedsiębiorców miejskich i technologicznych oraz lokalnych talentów w sektorze technologicznym. Obecnie Itana planuje przyjąć tysiące nowych mieszkańców. Miasto oferuje dostęp do cyfrowego członkowstwa za roczną opłatę w wysokości 100 USD a owa subskrypcja ma nieść przywileje w ramach rozwoju biznesu w swoim obszarze.
Handel w Itanie
Fundamenty tego technologicznego miasta są zasadniczo oparte na specyficznych cechach oraz koncesjach administracyjnych i podatkowych Strefy Wolnego Handlu(LFTZ). Miasto znajduje się na naturalnym półwyspie otoczonym lagunami, graniczącymi z Oceanem Atlantyckim oraz połączonym z Lagos za pomocą trzech mostów.
Itana należy do kategorii miast czarterowych, ponieważ w 2009 r. rząd ustanowił specjalne i znacznie bardziej elastyczne przepisy podatkowe dla firm na tym obszarze, koncentrując się na industrializacji i przyciąganiu kapitału zagranicznego.
Finansowanie miasta
Profil jej założycieli pokrywa się z istotą tego, co obszar ten zamierza osiągnąć. Założycielami i inwestorami obszaru jest: CEO technologii Iyinoluwa Aboyeji; deweloper nieruchomości Luqmana Edu i dziennikarka klimatyczna Coco Liu. Itana jest jednak obecnie finansowana z bardziej heterogenicznych źródeł inwestycyjnych.
Stanowi część sieci Charter Cities Institute, która określa projekt jako Talent City i reklamuje stworzenie centralnego kampusu co-workingowego o pojemności 1000 mieszkańców. W dziale finansowym znajdują się również firmy takie jak Binance, które w tym roku zorganizowały już ważne wydarzenia w Lagos. W oświadczeniach dla mediów określono koszty budowy w wysokości 500 milionów dolarów konieczne do ukończenia pierwszej fazy budowy Itany.
Czym jest miasto czarterowe?
Itana należy do kategorii miast czarterowych, miast z własnym systemem zarządzania i autonomią, które nie przestrzegają pozostałych przepisów krajowych. Na całym świecie istnieją różne przepisy, które wspierają tę formę reżimu miejskiego. Tak jest w przypadku Hongkongu.
Autonomiczne miasta mają swoje własne złożoności i spotkały się z krytyką ze strony tych, którzy ostrzegają, że faworyzują one formę własnego protekcjonizmu, który prowadzi raczej do wyłączności niż inkluzywności.
W przypadku Itany, nie można jej przecież odizolować od własnego położenia geograficznego i kontynentalnego. Znajduje się w obszarze, który ma stanowić część kolejnej rewolucji demograficznej. Obszar ten prawdopodobnie stanie przed wyzwaniami, którym należy stawić czoła z perspektywy inteligentnego miasta.