Think Lodz

Berlin – obszar wolny od samochodów

Mieszkańcy Berlina ujawnili najbardziej jak dotąd radykalną propozycję –  obywatele promują strefę bez samochodów obejmującą obszar większy niż Manhattan.

  • Inicjatywa obywatelska – VOLKSENTSCHEID BERLIN AUTOFREI
  • Wyjątki wśród pojazdów
  • Koszty i oszczędności

 

Inicjatywa obywatelska – VOLKSENTSCHEID BERLIN AUTOFREI

W 2019 roku grupa przyjaciół, mieszkańców Berlina zaczęła zastanawiać się czy jest możliwe wprowadzenie zakazu wjazdu pojazdów w obrębie pierścienia S-Bahn. Obszar ten zajmuje powierzchnię 88 km², większą niż wiele średniej wielkości gmin europejskich.

Celem inicjatywy jest zaoferowanie mieszkańcom większego komfortu, socjalizacji i bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest również korzyści środowiskowe ponieważ w miastach o mniejszym natężeniu ruchu drastycznie poprawia się jakość powietrza. Jest to tym bardziej istotne gdyż Niemcy mają jedną z najwyższych liczb pojazdów na osobę: 574 na 1000 mieszkańców.

 

Wyjątki wśród pojazdów

Inicjatorzy projektu, wraz ze wsparciem prawników przygotowała projekt ustawy. Zawarte są w nim szczególne wyjątki dla poruszania się pojazdów w strefie. Należą do nich:

– wjazd na specjalne zezwolenie, dotyczy on służb ratowniczych, pożarowych ale też taksówek i śmieciarek wraz z samochodami dostawczymi. Do tego rodzaju zezwolenia mogą przystąpić też mieszkańcy strefy, którzy np. z powodu ograniczonej mobilności lub wieku będą mogli ubiegać się o zezwolenie online,

– pojazdy z programu carsharning,

– prywatne wyjątki, czyli sytuacje w których mieszkaniec przeprowadza się i potrzebuje do tego samochodu. Inicjatorzy projektu jako rozwiązanie w podobnych sytuacjach proponują generowanie i używanie kodów QR,

– promowanie transportu publicznego, według autorów projektów do stworzenia specjalnej strefy w Berlinie konieczne jest również rozwinięcie ciągów komunikacyjnych miasta ze strefą by ułatwić jej funkcjonowanie.

współtworzenie pierwszy think tank miejski Think Lodz smart cities

 

Koszty i oszczędności

Według Volksentscheid Berlin Autofrei, stosowanie ustawy nie wiąże się z ogromnymi inwestycjami. Szacują oni, że około 5 milionów euro rocznie zostanie w budżecie krajowym dzięki oszczędności wydatków na potrzeby administracyjne oraz inwestycje związane z kontrolą obwodów strefy wolnej od samochodów.

Z drugiej strony, dzięki temu projektowi zaoszczędzono by około 425 milionów euro, czyli koszty pochodzące z transportu prywatnego (wypadki, korki, emisje). Biorąc pod uwagę obie koncepcje, twierdzą, że ustawa pozwoliłaby zaoszczędzić około 420 mln euro rocznie.