Think Lodz

Bezpieczeństwo cyfrowe – czerwona flaga do rozwoju inteligentnych miast

think lodz pundacja łódź współtworzenie miasta inteligentne miasta w Polsce nowoczesna łódź miasto przyszłości

 

Wszechobecny rozwój cyfryzacji w naszych domach, miejscach pracy nie omija struktury miejskiej. Inteligentne zarządzanie miastem ściśle wiąże się z bezpieczeństwem IT. Według raportu The Economist Safe City Index 2021 jest to najbardziej zaniedbany aspekt. Mimo że świat konsekwentnie zmierza ku zrównoważonemu rozwojowi, często pomijany jest najważniejszy czynnik – bezpieczeństwo cyfrowe.

  • Korzyści cyfryzacji w smart cities
  • Bezpieczeństwo miast
  • Odpowiednie miejskie warunki

Korzyści cyfryzacji w smart cities

Lawrence Susskind, profesor planowania miejskiego i środowiskowego z Instytutu Technologii w Massachusetts wskazuje Seul, jako jedno z najbardziej zaawansowanych inteligentnych miast na świecie. Seul udostępnia społeczeństwu obszerne dane o mieście, pochodzące z różnych miejskich departamentów administracji miejskiej, kamer CCTV czy czujników monitorujących aktywność i jakość środowiska. Dzięki aplikacji czerpiących z tych danych miasto mogło wprowadzić korzystne zmiany. Praktyka ta pozwala przeanalizować miliardy nocnych połączeń z firmami taksówkarskimi, co przyczyniło się między innymi do ustalenia nowej trasy autobusu po godzinach pracy.

Innym przykładem jest AI-detektyw, który monitoruje raporty o przestępstwach w czasie rzeczywistym by dostrzec początkowe trendy. Raporty o wypadkach drogowych z udziałem osób starszych są wykorzystywane do identyfikowania obszarów, które następnie można przekształcić w specjalne bezpieczne strefy dla seniorów. Istnieje wiele dobrze znanych na świecie systemów pomiarów środowiskowych, systemów odpowiadających za inteligentne oświetlenie miejskie a nawet za inteligentne znaki drogowe. W Santiago, dzięki pobieraniu danych z czujników miejskich odnośnie temperatury czy stanu gleby został opracowany system pozwalający zaoszczędzić do 50% wody używanej do podlewania miejskich parków i ogrodów.

Bezpieczeństwo miast

Według ekspertów The Economist Safe City Index 2021, niestety większość miast jest kompletnie nieprzygotowana na ewentualny cyber atak. Według Lawrence’a Susskinda, szczególnie w odniesieniu do miast amerykańskich, żadna z osób na wyższych stanowiskach w instytucjach miejskich, nie jest bezpośrednio odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo. Każdy dział funkcjonalny ma swój własny budżet na działania IT i każdy z nich odpowiada za siebie. Co jednak w sytuacji gdy dojdzie do zagrożenia? Systemy te są połączone ze sobą, jeśli więc brakuje planu działania na wypadek ataku właściwie nie ma konkretnej osoby, która mogłaby w takim momencie wyłączyć cały system.

Szaleństwem jest zakładać, że do tego typu ataków czy poważnych awarii w smart cities nie dojdzie. Ekspert The Economist Safe City Index 2021, Tim Chapman, lider grupy projektowej infrastruktur firmy Arup w Londynie wyraża obawę, odnośnie tego co może się stać „gdy państwa będą działać w złej wierze, w przyszłości będziemy mieć do czynienia z wojnami toczonymi w przestrzeni hybrydowej.  Mamy wrażliwe na ataki systemy cyfrowe. Nawet ustawienie wszystkich świateł na czerwono mogłoby sparaliżować całe miasto”. Spośród 59 miast uwzględnionych w raporcie The Economist Safe City Index 2021 posiadających plany inteligentnego miasta, tylko 15 koncentruje się szczegółowo na bezpieczeństwie bazowych sieci i danych.

 

Think Lodz nowoczesne miasto inteligentna łódź współtworzenie miasta smart citites w Polsce
Think_Lodz_bezpieczenstwo_cyfrowe_inteligentynych_miast

 

Dodatkowym problemem jest fakt, że inteligentne miasta i ich systemy bardzo się od siebie różnią. Potrzebują zatem indywidualnie opracowanych systemów bezpieczeństwa. Gino Van Begin zauważa, że nie ma logicznego związku między inteligentnym a zrównoważonym miastem.  Jest to zasadne w przypadku odniesienia do zużycia energii. Przed pandemią COVID-19, centra danych były już odpowiedzialne za tyle samo emisji dwutlenku węgla na świecie, co przemysł lotniczy. Ponieważ miasta coraz bardziej dążą do rozwoju inteligentnych rozwiązań, muszą jednocześnie znaleźć sposób by nie tworzyć przy tym kolejnych problemów bezpieczeństwa środowiskowego.

Odpowiednie miejskie warunki

Warto zastanowić się nad tym czy obecnie akcent smart nie stał się ważniejszy niż city. Dążąc w pośpiechu do jak najbardziej zaawansowanych cyfrowo rozwiązań być może zaczynamy tracić z oczu cel jakim jest budowanie miasta zorientowanego na ludzi. Najważniejsza pozostaje zdolność miasta do zapewnienia komfortowych warunków życia dla wszystkich jego mieszkańców. Warto więc pamiętać o tym, że jedną z pierwszych podstawowych potrzeb człowieka jest…zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.

Na podstawie raportu The Economist Safe City Index 2021