Think Lodz

Białe domy pomogą ochłodzić miasta

Białe elewacje mogą ochłodzić miasta

Niedawno Xiulin Ruan, profesor inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Purdue, stworzył najbielszą farbę w historii, zdolną do odbijania 98,1% światła słonecznego. W przeszłości wiele miast stosowało białe farby by ochładzać budynki. Wąskie i białe uliczki wiosek w Andaluzji są znane na całym świecie. Oia, wioska na archipelagu Santorini, słynąca z olśniewających statków, a także Aszchabad, stolica Turkmenistanu, słynąca z największego na świecie zagęszczenia budynków wykonanych z białego marmuru, wykorzystują podobne mechanizmy.

  • Sprzymierzeńcy gorących miast
  • Najbielsza farba na świecie
  • Wszystko co się odbija w innej powierzchni

Sprzymierzeńcy gorących miast

Setki miast na całym świecie przez tysiące lat nauczyły się dostosowywać do tej sytuacji, wykładając budynki marmurem, malując domy na biało wapnem gaszonym lub wykorzystując minerały. Zwiększając biały obszar, zwiększono również albedo, czyli promieniowanie słoneczne odbijane przez powierzchnię. Ciemne powierzchnie pochłaniają promieniowanie słoneczne, a jasne je odbijają.

Najbielsza farba na świecie

Pigment opracowany przez Xiulin Ruan i jego zespół jest w stanie odbijać 98,1% promieniowania słonecznego. Na drugim końcu spektrum, pigment Vantablack (najczarniejszy odcień czerni) pochłania 99,96% światła.

W praktyce malowanie budynków najbielszym odcieniem bieli – a dokładnie nanocząsteczkami siarczanu baru – pociąga za sobą temperatury o około 4,5 ºC niższe od temperatur zewnętrznych. Propozycje geoinżynierii słonecznej mające na celu chłodzenie dużych obszarów miejskich mogą przynieść pewną ulgę w walce z efektem wysp ciepła występującym w wielu miastach – zwłaszcza jeśli zostaną połączone z dużymi obszarami zielonymi, roślinnością zapewniającą cień lub źródłami wody.

Nie jest to lekarstwo, a czasami może nawet prowadzić do konfliktów – całkowicie biała nieruchomość będzie odbijać się, poprzez efekt albedo, na budynku z przodu – ale z pomocą innych polityk publicznych bez wątpienia stworzylibyśmy bardziej ludzkie miasta. całkowicie biały budynek obok czarnej powierzchni asfaltowej, bez żadnych elementów zapewniających cień, nie jest inteligentny. Asfalt będzie odbijał się od budynku przez cały dzień i niezależnie od tego, jak biały jest budynek, będzie się nagrzewał. Co więcej, obszar ten będzie bezużyteczny dla pieszych.

Wszystko co się odbija w innej powierzchni

Technologia białego pigmentu nie jest szczególnie łatwa do zastosowania w porównaniu z innymi białymi barwnikami. Chociaż pomysł polega na wykorzystaniu tego pigmentu do pokrycia całych miast i zapobiegania ich nagrzewaniu się, ważne jest, aby podkreślić, że alternatywne użycie konwencjonalnej farby jest znacznie wygodniejsze.

Istnieją również inne alternatywy dla zmniejszenia naszej zależności od klimatyzacji. Zielone dachy są doskonałym przykładem rozpraszania ciepła, które również chłodzi środowisko i ulice. Innym przykładem są dachy z wodą, choć obie opcje wiążą się z pewnymi komplikacjami technicznymi, takimi jak chociażby zwiększona wilgoć.

Źródło: Tommorow City