Think Lodz

Inicjatywy studenckie

Inicjatywy studenckie

Soundsitive Studio to inicjatywa  8 studentów i absolwentów dziennikarstwa komunikacji społecznej  Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt powstał z pasji studentów do sztuki radiowej. W 2018 oficjalnie założyli stowarzyszenie.

Misja stowarzyszenia jest tworzenie produkcji dźwiękowych takich jak słuchowiska i audiobooki zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dodatkowo stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji słuchowisk, audiobooków, podcastów czy dubbingów.

Stowarzyszenie prowadzi bank głosów, które liczy kilkudziesięciu lektorów.

Co więcej, członkowie zespołu są laureatami jednej z bardziej prestiżowych inicjatyw dla młodego biznesu w Polsce – konkurs „Młodzi w Łodzi. Mam pomysł na Start Up”.

Do najważniejszych zrealizowanych projektów Soundsitive Studio między innymi należą:

  • Soundsitive Kids – bajki dla dzieci

W ramach tego projektu tworzona jest magiczna kraina dźwięku dla dzieci i ich rodziców. Są jednym z popularniejszych kanałów w kategorii „Dzieci i rodzina” na Spotify. Na tym kanale znalazł się cykl 10 bajek o łodzi autorstwa Justyny Tomaszewskiej, łódzkiej przewodniczki i rzeczniczki prasowej Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Projekt ‘Soundsitive Kids – bajki dla dzieci” liczy już 80 materiałów, a na tym nie koniec!

  • Legend a o Pannie Piotrkowskiej

To romantyczna opowieść o powstaniu najbardziej reprezentatywnej ulicy w łodzi – Piotrkowskiej. W tle dynamiczny rozwój regionu łódzkiego w latach 20. XIX wieku. W projekcie wzięli udział aktorzy – Bronisław Wrocławski, Dymitr Hołówko, Kamil Maćkowiak czy Paweł Erdman. Scenariusz napisali sami członkowie stowarzyszenia – Maciej Sztąberek i Michał Grzelak. Muzykę zaś skomponował pierwszy w Polsce „elektryczny” altowiolista – Paweł Odorowicz.

  • Słuchowiska z nutą grozy

To słuchowisko na żywo, które obyło się w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Scenariusz przygotowany przez przedstawicieli stowarzyszenia w oparciu o opowiadania H. P. Lovecrafta. W czasie wydarzenia aktorzy, muzycy i chór wykonywali swoje partie na żywo . Wcześniej zostały przygotowane jedynie efekty akustyczne. Kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia był Mariusz Lewy, również dyrygent. To wydarzenie było swoistym eksperymentem, który przenosił formę gatunku radiowego na prawdziwą scenę.

Soundsitive Studio zapowiada także kolejne projekty:

  • Serial Słuchowiskowy dla dzieci Łódź pod lupą. Koci detektyw na tropie.

Projekt zakłada wyprodukowanie pięciu bajek audio autorstwa Michała Cieślaka, które zostaną napisane na podstawie specjalnie przygotowanych scenariuszy słuchowiskowych. Serial będzie zawierał elementy dziecięcej literatury kryminalnej – zagadki detektywistyczne, odpowiednie dla dzieci. Łódź będzie stanowiła zarówno tło dla kociego detektywa, jak i formę bohater spajającego wątki fabularne.

A także:

  • Audiobook „Ala z Elementarza” – dźwiękowa historia życia Aliny Margolis – Edelman.

To zbiór wspomnień z życia Aliny Margolis – Edelman. Audiobook będzie opowiadał o jej życiu, życiu Margolisów i Edelmanów, często o tragicznych losach związanych z II wojną światową. Patronem projektu będzie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Inną działalnością studencką jest stowarzyszenie REkoncept, które już od niemal 2 lat cyklicznie organizuje wydarzenie – Rekiermasz. W skład REkoncpetu wchodzi 9 osób.

Rekiermasz powstał jako odpowiedź na zaliczenie jednego z przedmiotów w czasie studiów licencjackich na kierunku Produkcja Teatralna i Organizacja Widowisk na Uniwersytecie Łódzkim.

Rekiermasz to inicjatywa, która udostępnia przestrzeń towarową dla różnych artystów, którzy swoje produkty wytwarzają w procesie upcyklingu i recyklingu. Dotychczas każda edycja odbyła się w łódzkiej klubokawiarni Kipisz.

Dla studentów, którzy tworzą Rekoncept podstawą działania jest ekologia i świadomość zachodzących zmian, także tych w naturze człowieka. Organizują targi we współpracy z artystami less i zero waste aby pokazać alternatywne formy nabywania i pozyskiwania produktów, dzięki czemu możemy przeciwstawiać się tak silnie rozwiniętemu konsumpcjonizmowi.

Celem działania studentów w ramach Rekonceptu jest działalność w obszarze sztuki, kultury i ekologii. Chcą osiągnąć to poprzez poszerzanie swojej oferty programowej, która skupiać się będzie na edukacji i poszerzeniu świadomości w temacie zmian klimatycznych, zdrowia psychicznego.

W ramach działania i organizowanego eventu członkowie Rekonceptu wybierają różne organizacje, które są wspierane w formie zbiórki pieniędzy. Były to – Fundacja Słonie na Balkonie, Fundacja Ocalenie, czy zbiórka pieniędzy na pomoc Ukrainie.

Rekoncept zamierza sukcesywnie poszerzać swoją ofertę programową o coraz to nowsze inicjatywy.

Studenci mają znaczenie i często podejmują się inicjatyw na rzecz dobra ogół, propagowania miast czy różnych idei. Takie działalności powinny być znakiem tego czego potrzebują młodzi ludzie. Skoro sami motywują się do wspólnego działania, nie powinno przechodzić się obok nich obojętnie. Współpraca biznesu, miast, podmiotów i organizacji z młodymi ludźmi pozwala kreować wartościowe projekty, które wpywają na rozwój społeczności i miast.

Zapraszamy chętnych na social media stowarzyszeń :
https://www.facebook.com/soundsitive.studio/
https://www.facebook.com/rekoncept.org/

Aktualności