Think Lodz

Najlepsze Miasta W Unii Europejskiej

Odsłaniamy raport wykonany przez European Commission (2020). Quality of life in European cities – innymi słowy, które miasta zapewniają najwyższą jakość życia w Unii Europejskiej. Niektóre aglomeracje mogą powodować zaskoczenie…

Kryteria, na podstawie których wyciągnięto dane wnioski: ogólna satysfakcja mieszkańców, usługi i udogodnienia, jakość środowiska, dobrobyt ekonomiczny, transport publiczny, różnorodność i tolerancja, administracja publiczna oraz bezpieczeństwo.

4 miasta z Polski także zostały uwzględnione w tym badaniu:

  • Warszawa;
  • Kraków;
  • Białystok;
  • Gdańsk.

Ogólna wartość miast jest podawana w %. Gdańsk zajął najwyższe miejsce osiągając wynik 97.4%, czyli jest bardzo dobry. Kraków – 90% (dobry), Warszawa – 92.3% (dobry), Białystok – 94.1% (bardzo dobry). Na tle innych miast Europy, są do wyniki przeciętne. Do najlepszych (kraje północne) nam daleko – największa różnica jest widoczna w dostępie i jakości opieki zdrowotnej. Tutaj umiejscawiamy się na pozycjach poniżej przeciętnej.

Niestety tracimy także jakością powietrza oraz transportem publicznym. Najlepsze miasta mają bardzo wysoki poziom dbania o ekologię, rozwiniętą infrastrukturę dla pociągów czy metra oraz ogólną tolerancję. Nad tym także nasze miasta muszą popracować.

Miasta, czyli mieszkańcy. To w głównej mierze od nas zależy, w którą stronę aglomeracje będą się rozwijać. Przestańmy patrzeć tylko na lokalne władze – weźmy odpowiedzialność także na siebie. My naprawdę jesteśmy wstanie zmienić miasta, ale (co najważniejsze) nie sami. W jaki sposób? Jedną z metod jest współtworzenie miast – i tutaj przychodzi nasza fundacja Think Łódź, której celem jest stworzyć relację mieszkaniec-miasto oraz zaprosić do wspólnego działania…

Jeśli chcecie przeczytać więcej na temat raportu European Commission (2020), zajrzyjcie tutaj:
European Commission (2020) Quality of life in European cities.
Dostępne pod: https://ec.europa.eu/regional_policy/en/information/maps/quality_of_life/

Aktualności