Think Lodz

Smart City a Covid-19

Z roku na rok Nasza planeta jest coraz bardziej eksplorowana. Zasiedlamy coraz to nowsze miejsca, tworząc kolejne metropolie. Do 2025 około 66% populacji będzie zamieszkiwać tereny miejskie. W 2020 roku zderzyliśmy się z pandemią, która pokazała Nam, że życie w mieście nie stwarza warunków do dystansu, a wręcz przeciwnie. Życie w mieście, to spotkania, codziennie interakcje ze społeczeństwem.

Jak w takim razie uniknąć kolejnej pandemii? Jak sprawić, aby miasto mogło normalnie funkcjonować? Nie możemy zaprzeczyć, że miasto ponosi odpowiedzialność za zdrowie swoich mieszkańców. Smart Cities mogą być rozwiązaniem problemu i wraz z ich rozwojem mogą przynieść  pożądany skutek.

Jest kilka obszarów, które można rozwinąć tak aby zminimalizować wystąpienie kolejnych pandemii:

przesył danych i dostęp do sieci

Podczas pandemii został wprowadzony model nauki czy pracy zdalnej, w związku z tym nastąpił znaczny  wzrost przesyłania danych, co wiąże się z obciążeniem sieci. Jednym z założeń Miast Inteligentnych jest swobodny dostęp mieszkańców do sieci. Nadchodzące rozwiązania sieci bezprzewodowej 5G ustabilizują ten obszar.

pojazdy autonomiczne

W związku z pandemią wiele ludzi przesiadło się również z transportu publicznego do swoich samochodów. Konsekwencją takie decyzji jest więlkszy ruch i korki na drogach. Rozwiązaniem są pojazdy autonomiczne, kolejny element miast przyszłości, które nie potrzebują człowieka do kierowania, a jedynie całkowicie bezprzewodowej sieci.

robotyka; zdalne wykonywanie zadań medycznych; monitoring i systemy czujników

Walka z COVID-19 uwypukla jak bardzo narażony jest personel medyczny. Maszyna może pracować 24h na dobę, nie zarazi się i nie zmęczy. Rozwój technologii w tym kierunku, prowadzi również do kreowania miasta przyszłości.

Miasta Inteligentne stanowią niezaprzeczalną drogę do zapobiegania przyszłym epidemią. Wdrażanie wielu nowych rozwiązań jest warte swojej ceny i czasu.

Jako Fundacja Think Łódź chcemy, aby Nasze miasto było z dumną nazwane Miastem Inteligentnym. miastem, które współtworzymy i dzięki Nam, mieszkańcom czujemy się z Nim dobrze i bezpiecznie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do poniższego raportu:

https://nafalinauki.pl/jak-smart-cities-moga-zaradzic-przyszlym-epidemiom/

Aktualności