Think Lodz

Najinteligentniejsze miasta na świecie

Do 2050 roku ponad 60% ludzi będzie mieszkać w miastach. Może się to wydawać odległe i niewpływające na nas – błąd. Wizja miast za te kilkanaście lat (w których my także będziemy żyć) jest przerażająca. Jak sobie poradzić, gdy w jednym miejscu znajduję się tyle osób? Co z transportem, ekologią i wodą. I tutaj nadchodzą miasta „Smart City”, czyli miasta inteligentne.

Czym się one charakteryzują? Przeanalizujmy kilka kwestii:

  • powszechność 5G – zwiększenie tempa cyfrowej transformacji miast, zwiększenie bezpieczeństwa czy usprawnienie przekazywanie danych;
  • potrzeba ochrony danych – chronieni mieszkańców w sieci, czyli także na ulicach
  • sztuczna inteligencja w miastach – już zauważamy korzyści, jakie płyną z takiej technologii (inteligentne świata drogowe czy sterowanie oświetleniem);
  • miejska mobilność – ograniczenie ruchu aut w zamian za zwiększenie i poprawienie transportu miejskiego;
  • ekologia w miastach – analiza jakości powietrza, optymalizacja zużycia energii itp.
  • miasta współtworzone przez mieszkańców.

Ostatnia kwestia jest dla nas najciekawsza. Nasza wizja takich miast jest taka, że mieszkańcy sami będą brali odpowiedzialność za to, co dzieję się w miastach. Nie będą tylko patrzeć na lokalne władze. Co urząd może zrobić, gdy w mieście będzie mieszkać miliony mieszkańców? Postarajmy się razem stworzyć przestrzeń do tego, by rozwijać aglomeracje wspólnie. Mądrość i wiedza człowieka jest ograniczona, lecz razem można osiągnąć wiele. Już teraz są miasta na świecie (np. Helsinki czy Paryż), które zaczynają słuchać mieszkańców.

A u nas w Polsce? Wyobrażacie sobie Łódź, w której mieszkańcy nie tylko się czują, ale także są sprawczy? Że ich zdanie i pomysł liczą się w procesie rozwoju miasta?

Nasza fundacja właśnie staje się takim miejscem. Miejscem, gdzie każdy może przyjść i podzielić się swoim pomysłem na rozwój Łodzi. Co jest jeszcze ważne? Nie jesteśmy jedyni na świecie; to się już dzieje – jest to naturalny krok miast. Więc po prostu zacznijmy razem współpracować.

Jeśli chcecie przeczytać więcej na temat raportu Axis Communications (2021), zajrzyjcie tutaj:
Pavlica, M. (2021) Smart City 2021 – 7 trendów w rozwoju inteligentnych miast. Axis Communications.

Dostępne pod: https://www.axis.com/pl-pl/newsroom/article/smart-city-2021-7-trendow-w-rozwoju-inteligentnych-miast

Aktualności