Think Lodz

Zrównoważone miasta w Polsce – Łódź na 35 miejscu!

Miasta współtworzone
Zrównoważone miasta w Polsce – Łódź na 35 miejscu!

50 miast, 3 obszary rozwoju, 60% ludności. To już druga Edycja Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis. Klasyfikuje pięćdziesiąt największych miast w Polsce pod względem liczby ludności. Są one porównywane w trzech wskazanych obszarach rozwoju: społeczny, środowiskowy i gospodarczy. Miasta zamieszkiwane przez 60% ludności z całego kraju odgrywają znaczącą rolę w rozwoju Naszej gospodarki.

Założeniem twórców rankingu jest szerzenie idei miast zrównoważonych i dostarczanie odpowiednich informacji w tym temacie. Coraz większa świadomość kryzysu klimatycznego, który narasta wymusza na Nas konkretne zmiany.

Gdzie w rankingu znajduje się Łódź?

Zajmujemy 35 miejsce z ogólnym wynikiem 52,33%. Jeżeli chodzi o obszar społeczeństwa wskakujemy na miejsce 22 z wynikiem 19,92%. Obszar środowiska jest ewidentnie polem nad którym możemy jeszcze trochę popracować. Miejsce 39, 17,30%. Ostatnią kategorią jest gospodarka. Tutaj również możemy dać z siebie więcej. Miejsce 36, 15,11%.

Po analizie tych liczb możemy zauważyć, że Nasze miasto ma jeszcze wiele przestrzeni do dalszego rozwoju, ale co z tym zrobimy zależy od Nas.

Think Łódź chce działać, bo #samosięniezrobi.

Parę słów podsumowania z raportu:

Nasilające się procesy urbanizacyjne sprawiają, że sposób w jaki miasta są zarządzane i zagospodarowywane ma ogromne znaczenie w wymiarach społecznym, gospodarczym oraz środowiskowym.

Wyniki Rankingu pokazują, że większość miast zajmujących najwyższe pozycje w klasyfikacji ogólnej osiągnęło znacznie słabsze wyniki w obszarze środowiska w porównaniu do dwóch pozostałych obszarów. Na drodze w kierunku zrównoważonego rozwoju konieczne jest przykładanie większej wagi do kwestii związanych z ochroną środowiska, które w sposób nierozerwalny są powiązane z aspektami społecznymi, gospodarczymi czy kulturalnymi.

Polskie miasta na drodze w kierunku zrównoważonego rozwoju powinny zachować swój unikalny charakter wykorzystując przy tym lokalne uwarunkowania.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej zapraszamy do lektury:

Raport został opracowany przez firmę Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego.

RANKING POLSKICH MIAST ZRÓWNOWAŻONYCH 2021

Dostępne pod: https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2021/05/RPMZ-2021_RAPORT.pdf

Aktualności