Think Lodz

Jakie cechy czynią miasto atrakcyjnym?

Co sprawia, że w niektórych miastach marzymy by żyć, podczas gdy inne nas odpychają? Miasto, jako epicentrum ludzkiej aktywności, jakimi cechami powinno się wyróżniać byśmy wybrali je ponad innymi aglomeracjami? Oczywistym jest, że życie w mieście oferuje o wiele większy wachlarz rozwoju osobistego i rodzinnego, co więc sprawia, że o życiu w danym mieście marzymy, podczas gdy inne nie uwodzą nas? Urbaniści kładą największy nacisk na funkcjonalność co potrafi zaprowadzić nas do powstawania miast bezdusznych, pozbawionych charakteru, nieinspirujących. Warto znaleźć równowagę między funkcjonalnością a unikalną duszą miasta.

 

  • Opłacalność i potencjał ekonomiczny miasta
  • Miasto atrakcyjniejsze od innych
  • 6 reguł atrakcyjności miasta

 

Opłacalność i potencjał ekonomiczny miasta

Nie jest zaskoczeniem, że jednym z najistotniejszych kryteriów dla przyszłych mieszkańców jest jakość życia jaką oferuje dana aglomeracja. Zwracamy więc uwagę na stopę bezrobocia, dostępność i atrakcyjność mieszkań, oferty pracy i uczelni wyższych, dostępność opieki medycznej, inwestycje oraz możliwość rozwoju biznesu w danym ośrodku. Łódź pozostaje atrakcyjnym punktem na mapie Polski. Bliskość i dobre połączenie ze stolicą przy atrakcyjnych kosztach życia i ofert rynku nieruchomości, obecność lotniska, rozwój miasta i biznesu czyni Łódź wartą uwagi przyszłych migrantów. Mimo oczywistej wagi kryteriów ekonomicznych, drugim ważnym czynnikiem przy wyborze miasta do życia jest jego unikalny magnetyzm, charakter, styl życia mieszkańców…jego swoista dusza.

 

think łódź pierwszy think tank miejski co czyni miasto atrakcyjnym do życia fundacja łódź

 

Miasto atrakcyjniejsze od innych

Odwiedzając dane miasto nawiązujemy z nim kontakt, z jego magnetyzmem, unikalnym urokiem, a poprzez interakcje z usługami, ofertą kulturalną i mieszkańcami miasta zyskujemy obietnicę udziału we wspólnym projekcie, obietnicę współistnienia w tej właśnie wyjątkowej społeczności miejskiej. Migrując do miasta sami współtworzymy jego unikalny charakter, wszak miasto tworzą ludzie. Łódź, jako stosunkowo młode miasto, ciągle chce walczyć, ciągle chce się rozwijać.

 

6 reguł atrakcyjności miasta

Według Alaina de Botton, założyciela londyńskiej The School of Life możemy wyróżnić 6 reguł przy tworzeniu atrakcyjnego miasta. Ważną zasadą jest odnalezienie równowagi między uporządkowaniem a różnorodnością. Równoleżność ulic, symetria i powtórzenia w rytmie architektonicznym, to cechy jakie napawają nas spokojem i zachwytem. Niemniej zbyt duże uporządkowanie przytłacza nas, wydaje się bezosobowe i zbyt surowe. Za spełnioną zasadę utrzymania równowagi z różnorodnością możemy przyjąć malowniczy rynek we Wrocławiu – piękne kamienice chociaż zachowują ten sam rytm architektoniczny w przypadku chociażby ilości pięter, utrzymują swoją indywidualność poprzez różne kolory sąsiadujących ze sobą elewacji. Uliczne życie jest kolejną wartością przysparzającą atrakcyjności danego miasta. Mimo, że ulice czy podwórka mogą być piękne i zadbane to życie, mieszkańcy i interakcje z nimi czynią dane miejsce atrakcyjniejszym od innych.  Następną zasadą pięknych miast jest ich kompaktowość, wysokie zintegrowanie i uporządkowanie. Warto dostrzec również znaczenie placów miejskich – ich obecność pozwala nam się integrować, wprowadzać życie i ruch między mieszkańcami. Warto koncentrować się także na równowadze między dużymi bulwarami, ciągami komunikacyjnymi a urokliwymi, małymi uliczkami w których można się zagubić…i odkryć duszę miasta. Obecnie w wielu miastach najbardziej potężne, wysokie budynki dedykowane są między innymi korporacjom, co powoduje, że ich monumentalne konstrukcje górują nad innymi budynkami. Często tymi, które dedykowane są wartościom bliższym ogółowi, jak np. muzea czy przybytki sztuki. Ważne jest ponadto zachowanie indywidualnego stylu architektonicznego dla danego miasta, bez przymusowego wtłaczania się w urbanistyczne trendy. W Łodzi mamy wiele wspaniałych przykładów poszanowania indywidualnego stylu architektonicznego miasta z nowoczesnością jak Manufaktura, EC1 czy Monopolis.

Źródło:

https://www.smartcitiesdive.com/ex/sustainablecitiescollective/future-cape-town-how-make-attractive-city/1075296/

https://tomorrow.city/a/urban-magnetism-what-makes-a-city-attractive