Think Lodz

Kieszonkowe parki w Atenach

Kieszonkowe parki w Atenach

Ateny, podobnie jak inne światowe metropolie, zmagają się z ograniczoną ilością publicznej przestrzeni. Model planowania miejskiego z ubiegłych dekad, w połączeniu z migracjami z terenów wiejskich, poskutkowały ciasnym środowiskiem mieszkalnym. Tak trudne warunki sprawiły, że miasto zdecydowało się postawić na nowy rodzaj terenów zielonych – parki kieszonkowe.

Czym jest park kieszonkowy?

Park kieszonkowy to względnie mały obszar zieleni, powstały na nieużywanej przestrzeni miejskiej, zazwyczaj nie większy niż 4000 m2. Powstają w obszarach zurbanizowanych, gdzie znajduje się dużo budynków komercyjnych lub mieszkalnych, a mało przestrzeni publicznych, gdzie można odpocząć. Zadaniem takiego parku jest stworzenie przyjaznego środowiska dla okolicznej społeczności. Może też pełnić on również funkcję miejsca małych wydarzeń. Udany park kieszonkowy powinny cechować:

– łatwa dostępność

– możliwość wykonywania różnych aktywności

– wygoda i dobry wizerunek

– częstość spotkań towarzyskich

 

Geneza parków kieszonkowych w Atenach

Grecka stolica okazała się podatnym gruntem na małej skali parki. Miasto mierzy się nie tylko z problemem gęstej zabudowy i braku miejsca, ale też z zaniedbaniem istniejących przestrzeni otwartych. W takich warunkach powstanie nowego parku jest co najmniej problematyczne. Rozwiązaniem okazało się wdrożenie modelu parku kieszonkowego, który powstał niedługo po II wojnie światowej. Są one opłacane przez obecne w mieście prywatne firmy w ramach programu „Adopt your City”. Powstają w miejscach, które były porzucone latami i często zmieniły się w śmietniska.

Pierwszy z nich powstał 2020 roku w Kypseli, szóstym dystrykcie Aten, gdzie firma Deloitte wsparła utworzenie małej przestrzeni zielonej. Przyjął się i w rezultacie powstało 8 następnych parków, ostatni z nich w 2022 roku w dzielnicy Neos Kosmos. Parki kieszonkowe są częścią większej strategii, która zakłada rewitalizację miejsc publicznych, odnowienie obszarów zielonych i przyjęcie zrównoważonego modelu transportu. W planach jest też odrestaurowanie 34 ikonicznych fontann.

Wpływ parków kieszonkowych

Naukowcy zajmujący się zmianami klimatu wskazują, że ogrody kieszonkowe są kluczowym sposobem poprawy jakości życia w wielu rejonach miast. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii takie parki są rozważane jako działanie na rzecz środowiska, ale też jako sposób na obniżenie przestępczości. Władzom Aten przyświeca ten sam cel. Parki mają dostarczyć cień i ochłodzić, szczególnie podczas fal gorąca. Mają też być sposobem na walkę z samotnością, która jest szczególnym problemem wśród starszych mieszkańców.

Zrównoważenie parków kieszonkowych

Ciekawymi są projekty parków, w których ścieżki zbudowano z przyjaznego środowisku betonu, ławki zrobiono z odzyskanego drewna, gęsto posadzone rośliny liściaste i iglaste oraz podziemny system nawadniania. Kwietniki są otoczone krzewami, żeby nie zostały podeptane, a w rogu umieszczone są krzewy pnące.  Obok roślin znajdują się znaki informujące o ich właściwościach oraz konstrukcje dla przydatnych insektów.

Parki kieszonkowe usprawniają komfort życia w mieście i zostały ciepło przyjęte przez mieszkańców. Cieszy w związku z tym, fakt że pojawiają się one także w Łodzi. Pierwsze pojawiały się na Starym Polesiu i Bałutach. W zeszłym roku parking na skrzyżowaniu Jaracza i Kilińskiego został zastąpiony właśnie takim parkiem.

 

Na podstawie:

https://neoskosmos.com/en/2021/06/16/life/the-pocket-parks-of-athens-little-green-oases-in-the-urban-jungle/

https://www.tomorrow.city/a/what-are-athens-pocket-parks

https://www.nrpa.org/contentassets/f768428a39aa4035ae55b2aaff372617/pocket-parks.pdf

https://www.architekturaibiznes.pl/nowy-park-kieszonkowy-w-lodzi,12100.html