Think Lodz

Sztuczna inteligencja z pomocą w parkowaniu

Parkowanie w miastach przy użyciu sztucznej inteligencji 

 

Dzisiejsze metropolie borykają się z coraz większym problemem parkowania, szczególnie w samych ich centrach. Samochodów jest coraz więcej, przybywa również budynków, a co za tym idzie powierzchnie do bezpiecznego pozostawienia swojego pojazdu kurczą się w bardzo szybkim tempie. Dopóki kwestia wjazdów do centrów miast przez prywatne samochody nie zostanie rozstrzygnięta, dopóty trzeba będzie sobie radzić z tym problemem.

 

Singapur z inteligentnymi światłami

W dobie dynamicznego rozwoju technologii z pomocą w tej kwestii przychodzi sztuczna inteligencja. AI już dzisiaj zaczyna pomagać w sterowaniu ruchem ulicznym. W Singapurze, który posiada ustaloną strategię zarządzania miastem poprzez sztuczną inteligencję, ruch uliczny oraz kontrola sygnalizacji świetlnych jest sterowana przez AI. W zależności od natężenia ruchu kołowego na poszczególnych ulicach długość świateł nieustannie się zmienia, dzięki temu płynność i przepustowość ulegają optymalizacji. Ponadto umożliwia to budowanie predykcyjnych formuł ruchu.

 

Zasady działania inteligentnego parkowania

W przypadku parkowania w metropoliach sztuczna inteligencja opiera się na czterech kluczowych technologiach:

Technologia czujników

Mapowanie

Sygnalizacja

Liczenie pojazdów

Połączenie tych wszystkich wskaźników daje możliwość stworzenia systemu, który sam będzie wskazywał kierowcom najbliższe i najdogodniejsze miejsca parkingowe. Ponadto będzie regulował miejscami w taki sposób, ale tworzyć bufory bezpieczeństwa w postaci pojedynczych wolnych miejsc „na wszelki wypadek”.

 

San Francisco pionierem systemu parkowania miejskiego

Co ciekawe San Francisco prowadzi pilotażowy program już od ponad 10 lat. Póki co system pokazuje jedynie wolne miejsca, ale niestety nie jest w stanie obliczyć dokładnej liczby wolnych miejsc oraz przełożyć tego na globalne sterowanie ruchem miejskim. Jednak system ten ma już swoje pierwsze sukcesy, ponieważ w ciągu ostatnich lat nastąpiła wyraźna poprawa płynności ruchu w mieście.

Dzięki testom prowadzonym w San Francisco dowiedziono również, że samo wprowadzenie samochodów autonomicznych nie rozwiąże problemu parkowania. Sytuacja może się zmienić dopiero w sytuacji, kiedy nastąpi znaczna konsolidacja pojazdów autonomicznych.

 

Obecnie stosowane systemy AI w parkowaniu

Już dzisiaj możemy korzystać z pierwszych aplikacji, które pomagają nam w parkowaniu. Co prawda technologie te są póki co ograniczone do wybranych miast, ale szybki ich rozwój daje nadzieję, że w niedługim czasie zagoszczą szerzej również w Polsce.

Obecne aplikacje pokazują w czasie rzeczywistym, gdzie znajdują się najtańsze miejsca do parkowania. Dobrym przykładem może być Parkopedia, która już dzisiaj z powodzeniem pokazuje ceny parkingów na całym świecie. Nie zabrakło tutaj polskich metropolii, wśród których również jest Łódź. Innym znanym systemem wykorzystywanym głównie na parkingach galerii handlowych jest pokazywanie ile wolnych miejsc jest w danym sektorze i jednoczesne sugerowanie, gdzie indziej są jeszcze wolne miejsca parkingowe.

Technologia rozwija się tak szybko, że już niedługo będzie sugerowała gdzie najbliżej i najtaniej można zaparkować, aby potem szybko móc się wydostać z centrum. Teraz pozostaje tylko zainwestować w nowe parkingi wielopoziomowe, które pozwolą na rozładowanie ruchu w centrach miast.

 

Na podstawie: https://www.tomorrow.city/