Think Lodz

Crowdsourcing – współtworzenie w wersji globalnej

Crowdsourcing – współtworzenie 2.0 

 

Co to jest crowdsourcing

Termin powstał poprzez połączenie słów crowd – tłum oraz sourcing – pozyskiwanie. W wolnym tłumaczeniu oznacza pozyskiwanie informacji, pomysłów od ludzi. Tego typu działania były znane już od wieków. Najbardziej rozpowszechniły się w XVIII wieku w Wielkiej Brytanii, gdzie rząd pytał o różne przełomowe rzeczy swoich mieszkańców i na tej podstawie dokonywał wielu odkryć.

Crowdsourcing może mieć charakter płatny oraz bezpłatny. Oczywiście zlecający wolą opcje nie wymagającą wynagradzania, ale w dzisiejszych czasach coraz częściej wiąże się to z honorariami lub nagrodami dla najlepszych. Crowdsourcing stał się tak popularny, że dzisiaj obok instytucji publicznych z powodzeniem jest stosowany przez firmy prywatne do rozwoju marek. Dzięki stosowaniu tej metody można pozyskać wiele ciekawych informacji oraz innowacyjnych pomysłów.

 

Crowdsourcing miast

Miasta coraz częściej stosują ten sposób współpracy z mieszkańcami. Raport przygotowany przez Fundację Łódź w 2022 roku – „Łódź miastem współtworzonym i współzarządzanym” pokazuje tego typu działania jako doskonały sposób na rozwój miasta. Jest to z jednej strony doskonały sposób na angażowanie mieszkańców, z drugiej strony pokazanie, że mogą mieć realny wpływ na rozwój swojego otoczenia.

Dzisiaj najskuteczniejszym sposobem crowdsourcingu stają się aplikacje mobilne oraz platformy internetowe, które pozwalają ludziom w czasie rzeczywistym reagować i wskazywać pomysły lub problemy. Poniżej kilka przykładów crowdsourcingu, które odniosły sukces i pomagają w lepszym rozwoju miast.

Współczesne przykłady crowdsourcingu

  • Aplikacja Waze – służy do zgłaszania zdarzeń drogowych. Dzięki niej użytkownicy wiedzą w czasie rzeczywistym co dzieje się na drogach. Ma ponad 140 milionów aktywnych użytkowników, co czyni ją jednym z najpopularniejszych rozwiązań informacyjno-nawigacyjnych na świecie.
  • Aplikacja OpenIdeo – służy do rozwiązywania złożonych problemów, dzielenia się pomysłami oraz koordynowania działań różnych organizacji na całym świecie. Jedną z największych kampanii koordynowanych obecnie przez tą aplikację jest poszukiwanie rozwiązań w zapobieganiu i leczeniu raka.
  • Aplikacja Safetipin – aplikacja dla kobiet w Indiach stworzona do wskazywania bezpiecznych i niebezpiecznych części miast. W aplikacji zgłaszane są m.in. braki w oświetleniu ulicznym, miejsca bez monitoringu czy niebezpieczne miejsca. Aplikacja pozwala również na zgłaszanie uszkodzonych chodników czy dróg co czyni ją bardziej uniwersalną i daje olbrzymią szansę na rozwój globalny.
  • Aplikacja Ctzen – pozwala mieszkańcom zgłaszać wszelkiego rodzaju problemy i incydenty w czasie rzeczywistym. Użytkownik poprzez aplikację robi zdjęcie, które rejestruje dokładne miejsce zdarzenia. Informacja jest wysyłana w czasie rzeczywistym do władz lokalnych, które mogą podjąć natychmiastowe działania.
  • Platforma Ppgis – jest to forum dyskusji, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Platforma zajmuje się mapowaniem partycypacyjnym. Omawia udział społeczeństwa, kwestie zrównoważonego rozwoju oraz tradycyjnych praw własności. Skupia wokół siebie naukowców, aktywistów oraz pracowników organizacji pozarządowych.
  • Platforma Air Quality Egg – to system czujników przeznaczony do gromadzenia i przetwarzania odczytów emisji CO2 oraz NO2. Dotyczy to zarówno zanieczyszczeń na zewnątrz, ale również wewnątrz pomieszczeń. Platforma z jednej strony pełni funkcję informacyjną z drugiej daje możliwość debaty o jakości powietrza w miastach.
  • Aplikacja do zwalczania szkodników – w Kolumbii stworzono aplikację, w której każdy mieszkaniec mógł zgłaszać miejsca lęgowisk oraz skupisk komarów. Dzięki temu władze bardzo szybko namierzyły najbardziej niebezpieczne miejsca i pozbyły się potencjalnych źródeł rozwoju malarii.

Powyższe przykłady to tylko część oprogramowania crowdsourcingowego, które staje się coraz bardziej popularne i ułatwia pracę władz miejskich oraz zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców. Te aplikacje i platformy to również przykład bardzo skutecznego angażowania mieszkańców w lokalne inicjatywy i problemy. Można podejrzewać, że obecny rozwój sztucznej inteligencji dodatkowo przyspieszy skuteczność tego typu działań.

 

Źródło:
https://tomorrow.city/
https://pl.wikipedia.org/