Think Lodz

Pływające miasto przyszłości na Malediwach

Pływające miasto przyszłości na Malediwach

Według pomiarów NASA poziom mórz w ciągu ostatnich 30 lat wzrósł aż o 97 milimetrów. Jak poradzimy sobie z dostosowaniem miast do katastrofalnych skutków tego zjawiska? Odpowiedzią mogą być…pływające miasta.

  • Wyspy z ambicjami
  • Jak będzie wyglądało pływające miasto na Malediwach?
  • Pływające miasto jako rozwiązanie dla rosnącego poziomu wód

 

Wyspy z ambicjami

Takie rozwiązanie widzą Malediwy. Nic dziwnego, skoro około 1200 wysp tworzących ten kraj (z których 203 są zamieszkane) czyni je najniżej położonym państwem na świecie, ze średnim naturalnym poziomem gruntu wynoszącym zaledwie 1,5 metra nad poziomem morza. Cechy geograficzne tego kraju skłaniają do podjęcia działań, których celem jest zwalczanie zagrożeń dotykających jego wyspiarskie społeczności. Wśród najbardziej obiecujących projektów jest budowa pływającej wyspy, która pomieści 20 000 osób.

Jak będzie wyglądało pływające miasto na Malediwach?

Projekt Maldives Floating City definiuje się jako „rozwój nowej ery, w której Malediwczycy wracają do wody dzięki odpornym, ekologicznym projektom pływającym.” Osiągną to poprzez umieszczenie 5 000 domów wzdłuż elastycznej siatki na 200-hektarowej lagunie. Zaledwie dziesięć minut łodzią od Male, stolicy Malediwów. Projekt pływającego miasta jest już na tyle zaawansowany, że zakłada się pojawienie pierwszych mieszkańców w 2024 roku.

Pływające miasto na Malediwach zostało zaprojektowane przez dwie firmy architektoniczne z Holandii – Waterstudio i Dutch Docklands. Dzięki ich wiedzy udało się opracować specyficzne rozwiązania integrujące urbanistykę z wodą. Koncept opiera się głównie na kształtach i konturach lokalnego koralowca, zwanego koralem mózgowym (diploria labyrinthiformis). Twórcy określają miasto jako „opartą o naturę strukturę dróg i kanałów wodnych.”

Pływające miasto jako rozwiązanie dla rosnącego poziomu wód

Według Banku Światowego do 2100 roku poziom morza wzrośnie o 10-100 centymetrów. Opierając się na tej kalkulacji Malediwy mogą zostać całkowicie zatopione.

Stworzenie pływającego miasta wymaga dużego zaangażowania, które obejmuje zrównoważoną i modułową urbanizację. Wszystko zostało zaprojektowane z perspektywy środowiskowej.

Miasto będzie wyposażone w inteligentną sieć energetyczną zasilaną wyłącznie energią odnawialną. Co więcej, ceny nieruchomości mają pozostać poniżej 250 000 dolarów, co ma na celu przyciągnięcie lokalnych mieszkańców, a nie tylko budowę kompleksu mieszkalnego dla turystów.

Wszystkie miejskie udogodnienia i usługi zostały uwzględnione w projekcie. Oprócz domów, w pływającej dzielnicy znajdą się także sklepy i restauracje. Transport będzie się ograniczał do małych pojazdów elektrycznych i rowerów. A co najważniejsze, struktura pływającego miasta rozwiąże problem zagrożenia, jakie niesie ze sobą podnoszenie się poziomu morza wytrzymując przyszłe kryzysy ekologiczne.

Źródło: https://tomorrow.city/a/floating-city-maldives