Think Lodz

Rada Programowa

Ryszard Bonisławski

Bo Łódź – to miasto, które na pierwszy rzut oka niepokoi, później wciąż więcej zaciekawia, intryguje, aż wreszcie przyciąga, zdobywa, ujmuje, przywiązuje do siebie… - Czesław Gumkowski, „Fala Łódzka”, 1936 r.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, emeryt 

Łodzianin od czterech pokoleń, filolog. Od 1971 r. pracownik naukowy Centralnego Muzeum Włókiennictwa, po 1978 r. związany z działalnością promującą sport, później dyrektor Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi. Przewodnik turystyczny (miejski, terenowy i górski), pilot wycieczek zagranicznych, regionalista, autor kilkunastu książek i setek artykułów poświęconych miastu, historii, zabytkom itp. Przez 17 lat prowadził cotygodniowy program w łódzkiej TVP „Filmowa Encyklopedia Łodzi”, wraz z Joanną Podolską zorganizował serię wycieczek pieszych po Łodzi zakończonych wydaniem „Spacerownika łódzkiego”. Pokazywał miasto wielu znanym gościom: G. Schroderowi, G. Verheugenowi, V. Klausowi, D. Tuskowi, N. Daviesowi, C. Lanzmannowi, W. Bartoszewskiemu i innym.

Dwukrotnie zasiadał w Sejmiku Wojewódzkim oraz w Senacie RP (z poparciem Platformy Obywatelskiej).
Członek rad programowych: Muzeum Miasta Łodzi oraz Parków Krajobrazowych Woj. Łódzkiego.

Od 1980 r. związany z Uniwersytetami Trzeciego Wieku (ponad 400 wykładów), w latach 1998/9 wykładowca na Wydziale Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego (Reklama i promocja w turystyce).
Założyciel, członek honorowy Polskiej Izby Turystycznej w Łodzi, pomysłodawca targów turystycznych „Na Styku Kultur”.

Wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m.in. Order Odrodzenia Polski, Nagroda Miasta Łodzi.

Żonaty, dwoje wnucząt.

Rada Programowa