Think Lodz

Wieża Eiffla powstała dzięki EXPO!

EXPO HORTICULTURAL – już w 2029 roku w naszym mieście odbędzie się światowe wydarzenie związane z zielonym biznesem, które na pewno odmieni Łódź!

Istotą organizacji takich eventów jest możliwość rozwoju miasta, a także zwrócenie uwagi mieszkańców czy przedsiębiorców zarówno lokalnych, jak i zagranicznych. Łódź – obok Antaliai i Pekinu – będzie organizatorem tego właśnie wydarzenia w 2029 roku.

Same założenia EXPO HORTICULTURAL wiążą się z coraz silniejszą potrzebą reorganizacji miast i tworzenia nowszych form zrównoważonego rozwoju. Wszystko po to, aby dbać o naszą planetę zapobiegając katastrofie klimatycznej.

HORTICULTURAL to jedna z kategorii wystaw EXPO, której celem jest rewitalizacja obszaru w taki sposób, aby użytek na korzyść mieszkańców był jak największy. Jednocześnie przy zachowaniu wprost proporcjonalnej wagi obecnej przyrody. Tereny EXPO w Łodzi zajmą ponad 80 hektarów i obejmą ul. Pomorską, Kopcińskiego, Konstytucyjną, Małachowskiego i Niciarnianą.

Zakres tematyczny

Tematem wystawy EXPO HORTICULTURAL 2029 będzie Natura Miasta:

  • natura biznesu
  • poczucie wspólnoty
  • natura zdrowia
  • nasza natura
  • Aż w końcu natura wolnego czasu

W EXPO drzemie niewątpliwy potencjał rozwiązania konfliktów społecznych. Nowe przestrzenie zielone zaspokoją potrzeby mieszkańców, a co za tym idzie, podniesie się jakość życia w przestrzeni publicznej. W ramach EXPO będzie odnowiony amfiteatr w parku im. Baden – Powella. Dzięki temu zyskujemy kolejne nowe miejsce kultury, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy.

Co więcej, wzrost atrakcyjności niemal 80 ha terenów w Łodzi przyczyni się do rozwoju branży nieruchomości w pobliżu terenu wystawy. To także sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na danym obszarze, co jest jednym z założeń natury zdrowia.

Istota zielonych przestrzeni

“Nasza natura” (ujęta w temacie wystawy) stanowi podstawę współczesnej gospodarki, w której to mieszkańcy mają wpływ na kierunek rozwoju miasta. Celem EXPO jest pokazanie, że zielone przestrzenie są integralną częścią eko-miasta i rozwiązań w duchu smart. Same inwestycje w tereny zielone powinny być inspiracją i elementem ściśle korelującym z innymi gałęziami gospodarki. W końcu nowe przestrzenie = więcej turystów = więcej zysków = więcej możliwości.

To idealny sposób na zwrócenie uwagi zarówno na klimat i potrzebę tworzenia nowych rozwiązań w duchu eko. A także na konieczność gospodarowania wolnego czasu, którego ludzie będą mieli coraz więcej. Potrzebujemy zatem inwestycji, takich atrakcji, z których ludzie chcą korzystać. Samo spędzanie wolnego czasu przestaje ograniczać się do wyjścia do kina, czy galerii handlowej.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zajrzyjcie na stronę:

https://expo2029.uml.lodz.pl/files/public/dla_mieszkanca/EXPO_2024_prezentacja.pdf

Aktualności