Think Lodz

Domki dla najmniejszych mieszkańców miast

Chyba wszyscy wiemy, jak ważne dla naszego życia są pszczółki. Mimo, że czasem potrafią sprawić przykrość w postaci użądlenia, są bardzo istotne w całym ekosystemie. Niestety, mimo świadomości wagi zapylaczy w ekosystemie w 2015 roku w samych Stanach Zjednoczonych padło aż 42% pszczół.

Rozwiązanie z Holandii

Władze holenderskiego miasta Utrecht, nie pozostając obojętne na życie naszych milusińskich, postanowiły posadzić na dachach niemal 300 przystanków komunikacji miejskiej kwiaty, które są przyjazne dla pszczół. Takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na bioróżnorodność biologiczną miasta, przyczynia się do gromadzenia wody opadowej, a także zbiera szkodliwy drobny pył z powietrza.

https://news.leicester.gov.uk/news-articles/2021/may/new-network-of-living-roof-bee-friendly-bus-stops-springing-up-in-leicester/

Dodatkowo ławki na przystankach zostały wykonane z bambusa, zamontowano także system oświetlenia LED (bardziej wydajne niż klasyczne). Przystanki  zostały zatem nie tylko wzbogacone o domki dla pszczół, ale także kompleksowo odmienione wykorzystując najlepsze rozwiązania w duchu smart city. Władze Utrechtu prowadzą także program dofinansowań dla mieszkańców, którzy chcą stworzyć ogródki na swoich dachach.

Żywe dachy

Domki dla pszczół w przestrzeni miejskiej powstają także w Leicester. Władze miasta podjęły współpracę z firmą Clear Channel, której efektem jest Living roof – żywy dach. Celem projektu było postawienie niemal 500 nowych przystanków z kwiecistym dachem dla pszczół i trzmieli, a także z systemem paneli fotowoltaicznych. Dzięki zastosowaniu paneli przystanek był dodatkowo oświetlany energią odnawialną.

 https://search.muz.li/YzYxMWUwMmNk

Ochrona przed promieniami słonecznymi

Przystanki z łąką na dachu są o tyle istotne, że wyłapują także promienie słoneczne, przez co możemy się nieco ochłodzić. Wszechobecna betonoza powoduje, że lata są bardzo upalne. Słońce odbija się bowiem od tego materiału. Połączenie łąkowych przystanków z ideą miasta gąbek  jest kompleksową formą walki ze zmianami klimatycznymi!

Co więcej, mieszkańcy Leicester i Utrechtu miast wypowiadają się pozytywnie o przedsięwzięciu. Świadczy to o tym, że społeczność nie jest obojętna na zmiany klimatyczne i wspiera działania mające na celu poprawienie sytuacji.

Meksykańskie samotnice i ich domki

Nie tylko w Europie tworzy się rozwiązania dla pszczół. W Meksyku studio kreatywne MaliArts zaprojektowało schronienie dla pszczół samotnic. Firma stworzyła projekt o nazwie Refugio. Składa się on z 3 obiektów, które zapewniają podstawowe potrzeby samotnic, które nie mieszkają w ulach. Schronienie zapewnia wodę i jedzenie dla latających, a także spełniają funkcje miejsca do odpoczynku, czy gniazdowania.

Dzięki takiemu rozwiązaniu samotnice mieszkające w mieście mają swoje małe domki. Co więcej, takie rozwiązania generują bliższą relację między człowiekiem, miastem a naturą.

Aktualności