Najlepsze warunki do życia? Jak Covid-19 zmienił aglomeracje na całym świecie?
Raport wyemitowany przez The Economist Intelligence Unit (2021) ukazuje 10 najlepszych i najgorszych miejsc do życia spośród 140 aglomeracji.
Ranking „The Global Liveability Index 2021” jest oparty na kilku kategoriach:
- stabilność i bezpieczeństwo (25% wszystkich punktów) – m.in. przestępstwa i wojny;
- opieka zdrowotna (20%) – m.in. dostępność do opieki zdrowotnej i jej jakość;
- kultura i środowisko (25%) – m.in. sport, rekreacja i dostępność do ośrodków kultury;
- edukacja (10%) – m.in. jakość edukacji;
- infrastruktura (20%) – m.in. jakość dróg, jakość dostarczonej wody i energii.
Które miasta zwyciężyły? Pierwsze 5 miejsc należy do Auckland (Nowa Zelandia), Osaka (Japonia), Adelaide (Australia), Wellington (Nowa Zelandia), Tokio (Japonia).
Aglomeracje, które zajęły ostatnie miejsca to: Algier (Algieria), Dhaka (Bangladesz), Port Moresby (Nowa Gwinea), Lagos (Nigeria), Damaszek (Syria).
Po takim raporcie nasuwają się następujące pytania: Gdzie znajdują się miasta z Polski? Czy będziemy kiedyś zajmować pierwsze miejsca? Czemu twierdzimy, że jest to niemożliwe? Jak poprawić jakość życia w naszym kraju?
Zacznijmy od tego – to jest możliwe. Jesteśmy w stanie zmienić kierunek rozwoju naszych miast, tak by podążały za najlepszymi przykładami na świecie. Dlaczego? Jeśli innym się to udało, to nam też. Nie jesteśmy gorsi – mamy wielki potencjał, wyedukowane społeczeństwo i ludzi, którzy chcą po prostu pomóc miastom. Podążajmy za przykładem i stwórzmy miejsce, które będzie otwarte dla wszystkich mieszkańców. Niech każdy ma prawo do to, by podzielić się swoim pomysłem na rozwój danej aglomeracji. Helsinki już tak robią (także jedno z najwyżej położonych miast w rankingu), więc i my możemy. Współtworzymy miasta – razem możemy więcej.
Jeśli chcecie przeczytać więcej na temat raportu The Economist Intelligence Unit, zajrzyjcie tutaj:
The Economist Intelligence Unit (2021) The Global Liveability Index 2021. How the Covid-19 pandemic affected liveability worldwide.
Dostępne pod: https://melbourne.org.au/wp-content/uploads/2021/06/global-liveability-index-2021-free-report.pdf