Think Lodz

Inteligentne oświetlenie miejskie

Inteligentne oświetlenie miejskie

Obecnie miasta wydają ponad 20% budżetu energetycznego na oświetlenie. 75% publicznego oświetlenia miejskiego w UE ma ponad 25 lat i w większości wykorzystuje lampy, które są nieefektywne z punktu widzenia energii.

  • Co jeszcze potrafi inteligentne oświetlenie?
  • Zalety inteligentnego oświetlenia w miastach
  • Inteligentne oświetlanie w miastach – przykłady

Co jeszcze potrafi inteligentne oświetlenie?

Niektóre miasta w Europie idą dalej – wykorzystują lampy miejskie do zbierania informacji odnośnie jakości powietrza, monitoring oraz pełnią funkcję ładowania pojazdów elektrycznych. Dzięki wykorzystaniu IoT i wyposażeniu lamp w dodatkowe czujniki miasta mogą zbierać również takie informacje jak natężenie hałasu, miarę eksploracji światła dziennego czy natężenia ruchu. Połączenie czujników i baz danych umożliwia dostosowanie oświetlenia w czasie rzeczywistym.

Systemy inteligentnego oświetlenia mogą odgrywać kluczową rolę w realizacji strategii smart city, instalacja czujników w oświetleniu publicznym jest łatwiejsza niż w innych elementach infrastruktury miejskiej. Oświetlenie jest również potrzebne w każdym zakamarku miasta.

Zalety inteligentnego oświetlenia w miastach

Początkowo inteligentne oświetlenie zostało zaprojektowane w celu rozwiązania problemów związanych z efektywnością energetyczną. Umożliwia ono automatyczną modyfikację natężenia światła lampy w oparciu o różne zmienne. Mogą wykrywać ruch i dostosowywać oświetlenie wtedy gdy jest faktycznie potrzebne, przekłada się to na o mniejszy koszt, oparty o realne zużycie.

Nowoczesny system oświetlenia może przyczyniać się do realizacji polityki publicznej w takich wymiarach jak bezpieczeństwo, mobilność, łączność, w tym punkty dostępu Wi-Fi, lub zapewniać usługi oparte na lokalizacji, takie jak parkowanie i inteligentna nawigacja.

Inteligentne oświetlanie w miastach – przykłady

Niemieckie Wipperfürth zainstalowało sieć inteligentnych latarni, które za pośrednictwem Bluetooth przesyłają informacje do urządzeń mobilnych mieszkańców. Pobierając aplikację, użytkownicy mogą uzyskać dostęp do informacji o lokalnych sklepach, ofertach specjalnych, informacji o firmach czy uzyskać pomoc w zakresie wskazania drogi i inteligentnego parkowania.

Kalifornijskie San Jose i Los Angeles wykorzystują inteligentne rozwiązania oświetleniowe do zapewnienia łączności szerokopasmowej. Słupy oświetleniowe są zdalnie zarządzane i oferują punkt dostępu Wi-Fi. W ten sposób oprawiają wydajność sieci komórkowej w całym mieście.

Oświetlenie publiczne w Brukseli jest obecnie tak zaprogramowane, aby włączało się od zmierzchu do świtu zgodnie z kalendarzem słonecznym. Bierze pod uwagę różne parametry, takie jak pora roku i lokalizacja urządzenia. Na podstawie tych informacji system planuje zmniejszenie poziomu oświetlenia w określonych porach nocy.

Żródło: https://www.tomorrow.city/a/how-does-smart-lighting-adapt-to-the-needs-of-a-city?utm_source=ownedmautic&utm_medium=email&utm_campaign=77picks120423&utm_content=smartlighting