Seul – pierwsze miasto, które dołączyło do Metaverse
Stolica Korei Południowej uruchomiła projekt Metaverse Seoul. Pozwala to spojrzeć w przyszłość i zobaczyć jak i w jaki sposób inteligentne miasta będą korzystać z tego narzędzia.
W styczniu 2023 r. opinia publiczna mogła po raz pierwszy uzyskać dostęp do projektu Metaverse Seoul za pośrednictwem różnych platform cyfrowych. Wraz z uruchomieniem projektu, burmistrz miasta, Oh Se-hoon, powitał go jak gubernator otwierający nowy i obiecujący urząd publiczny:
„Będzie to ważne narzędzie komunikacji dla obywateli w nowej normalności. Jest to integracyjna usługa administracyjna, z której każdy może skorzystać bez żadnych przeszkód czasowych i przestrzennych”.
- Metaverse Seul
- Plan dla Seulu – 2030
- Seul – inteligentne miasto 2022 roku
Metaverse Seul
Metaverse Seoul definiuje się jako wirtualne biuro z niezliczonymi usługami, które dopiero zostaną odkryte. Z początkowym budżetem w wysokości 33 milionów dolarów w pierwszych miesiącach przed jego uruchomieniem 3000 mieszkańców Seulu przetestowało wersję Beta.
Projekt podzielony jest na trzy fazy. W początkowej fazie użytkownicy mogą zwiedzać miasto za pomocą awatarów i zadawać pytania dotyczące podatków lub otrzymywać porady w różnych obszarach. Usługi są podzielone na siedem obszarów: ekonomiczny, edukacyjny, komunikacyjny, kulturalny, rozwoju miejskiego, administracyjny i podatkowy.
Kolejne dwie fazy zostaną zakończone w 2026 r. i oczekuje się, że zostanie wprowadzonych więcej usług, w tym możliwość łączenia przez obywateli rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej w celu interakcji z infrastrukturą miejską.
Plan dla Seulu – 2030
Decyzja o wejściu do metaverse nie była przypadkowa. Jest to jeden z zasobów o największym potencjale w ramach ambitnego planu o nazwie Seoul Vision 2030. Strategia ta ma na celu osiągnięcie harmonii politycznej i administracyjnej. Powstała po ponad 100 sesjach, w których wzięły udział 122 osoby z różnych dziedzin.
Te dyskusje i rozważania posłużyły do ustalenia wytycznych polityki miejskiej do 2030 roku. Obszary działań będą oparte na inkluzywności, przywództwie gospodarczym, odporności i bezpieczeństwie oraz tożsamości technologicznej.
Rozwój Metaverse Seoul wpisuje się w owe plany. Oprócz lokalnej motywacji, stanowi on również część krajowych wysiłków badawczo-rozwojowych. Nie sposób zignorować faktu, że Korea Południowa zainwestowała ponad 170 milionów dolarów w rozwój „sojuszu metaverse”, który obejmuje świat akademicki i duże międzynarodowe firmy, takie jak Hyundai czy SK Telecom. Ta ostatnia uruchomiła również własne metaverse w 2021 roku, Ifland. Pod koniec 2022 r. zgromadziła bazę użytkowników liczącą ponad 12,8 miliona w 49 krajach.
Seul – inteligentne miasto 2022 roku
Biorąc pod uwagę powyższe, nie jest zaskoczeniem, że Seul otrzymał nagrodę Smart City 2022 w konkursie World Smart City Awards. Makro-miasto podjęło bowiem działania, wprowadzając innowacje, które jeszcze niedawno były jedynie teoretycznymi propozycjami. O wykorzystaniu AI przez miasta a w tym i Seul możesz przeczytać tutaj.
Znaczna część zaangażowania Seulu w innowacje wynika z tego, czego nauczył się podczas pandemii. Władze miasta chciały skupić się na sektorze zdrowia, wprowadzając technologie łagodzące skutki złej jakości powietrza czy rozwijając inteligentny i cyfrowy system opieki zdrowotnej.
Źródło: Tomorrow City