Think Lodz

Łódzkie inicjatywy studenckie – Soundsitive Studio oraz REkoncept

Studenci mają znaczenie i realny wpływ na społeczeństwo. Współpraca biznesu, miast, podmiotów i organizacji z młodymi ludźmi pozwala kreować wartościowe projekty, które wpływają na rozwój społeczności i miast. Soundsitive Studio to inicjatywa 8 studentów i absolwentów dziennikarstwa komunikacji społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt powstał z pasji studentów do sztuki radiowej. W 2018 oficjalnie założyli stowarzyszenie.

 

Misją stowarzyszenia jest tworzenie produkcji dźwiękowych takich jak słuchowiska i audiobooki zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dodatkowo studenci prowadzą działalność gospodarczą w zakresie produkcji słuchowisk, audiobooków, podcastów czy dubbingów.

Stowarzyszenie prowadzi bank głosów, które liczy kilkudziesięciu lektorów. Co więcej, członkowie zespołu są laureatami jednej z bardziej prestiżowych inicjatyw dla młodego biznesu w Polsce – konkurs „Młodzi w Łodzi. Mam pomysł na Start Up”.

Zrealizowane projekty

Soundsitive Kids – bajki dla dzieci

W ramach tego projektu tworzona jest magiczna kraina dźwięku dla dzieci i ich rodziców. Soundsitive Kids jest jednym z popularniejszych kanałów w kategorii „Dzieci i rodzina” na Spotify. Na nim znalazł się cykl 10 bajek o Łodzi autorstwa Justyny Tomaszewskiej, łódzkiej przewodniczki i rzeczniczki prasowej Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Projekt ‘Soundsitive Kids – bajki dla dzieci” liczy już 80 materiałów, a na tym nie koniec!

 

Legenda o Pannie Piotrkowskiej

To romantyczna opowieść o powstaniu najbardziej reprezentatywnej ulicy w Łodzi– Piotrkowskiej. W tle dynamiczny rozwój regionu łódzkiego w latach 20. XIX wieku. W projekcie wzięli udział aktorzy – Bronisław Wrocławski, Dymitr Hołówko, Kamil Maćkowiak czy Paweł Erdman. Scenariusz napisali sami członkowie stowarzyszenia – Maciej Sztąberek i Michał Grzelak. Muzykę zaś skomponował pierwszy w Polsce „elektryczny” altowiolista – Paweł Odorowicz.

 

Słuchowiska z nutą grozy

Soundsitive Studio w swojej twórczości często nawiązuje do Łodzi

To słuchowisko na żywo, które obyło się w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Scenariusz został przygotowany przez przedstawicieli stowarzyszenia w oparciu o opowiadania H. P. Lovecrafta. W czasie wydarzenia aktorzy, muzycy i chór wykonywali swoje partie na żywo. Wcześniej przygotowano jedynie efekty akustyczne. Kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia był Mariusz Lewy, również dyrygent. To wydarzenie było swoistym eksperymentem, który przenosił formę gatunku radiowego na prawdziwą scenę.

 

Nadchodzące projekty SoundsitiveStudio

Serial Słuchowiskowy dla dzieci Łódź pod lupą. Koci detektyw na tropie.

Projekt zakłada wyprodukowanie pięciu bajek audio autorstwa Michała Cieślaka, które zostaną napisane na podstawie specjalnie przygotowanych scenariuszy słuchowiskowych. Serial będzie zawierał elementy dziecięcej literatury kryminalnej – zagadki detektywistyczne, odpowiednie dla dzieci. Łódź będzie stanowiła zarówno tło dla kociego detektywa, jak i formę bohatera spajającego wątki fabularne.

 

Audiobook „Ala z Elementarza” – dźwiękowa historia życia Aliny Margolis – Edelman.

To zbiór wspomnień z życia Aliny Margolis – Edelman. Audiobook będzie opowiadał o jej życiu, życiu Margolisów i Edelmanów, często o tragicznych losach związanych z II wojną światową. Patronem projektu będzie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

 

Zielone stowarzyszenie REkoncept

Inną działalnością studencką jest stowarzyszenie REkoncept, które już od niemal 2 lat cyklicznie organizuje wydarzenie – Rekiermasz. W skład REkoncpetu wchodzi 9 osób.

Rekiermasz powstał jako odpowiedź na zaliczenie jednego z przedmiotów w czasie studiów licencjackich na kierunku Produkcja Teatralna i Organizacja Widowisk na Uniwersytecie Łódzkim. To inicjatywa, która udostępnia przestrzeń towarową dla różnych artystów, którzy swoje produkty wytwarzają w procesie upcyklingu i recyklingu. Upcykling to forma wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku czego powstają wyroby o wyższej wartości. Dotychczas każda edycja odbyła się w łódzkiej klubokawiarni Kipisz.

 

Obszary zainteresowań studentów tworzących koncept

Dla studentów, którzy tworzą REkoncept, podstawą działania jest ekologia i świadomość zachodzących zmian, także tych w naturze człowieka. Organizują targi we współpracy z artystami less i zero waste, aby pokazać alternatywne formy nabywania i pozyskiwania produktów. Dzięki temu możemy przeciwstawiać się tak silnie rozwiniętemu konsumpcjonizmowi.

W ramach REkonceptu studenci chcą angażować się w  obszarze sztuki, kultury i ekologii. Chcą osiągnąć to poprzez poszerzanie swojej oferty programowej, która skupiać się będzie na edukacji i poszerzaniu świadomości w temacie zmian klimatycznych, zdrowia psychicznego.

W ramach działania i organizowanego eventu członkowie REkonceptu wybierają różne organizacje, które są wspierane w formie zbiórki pieniędzy. Dotychczas były to – Fundacja Słonie na Balkonie, Fundacja Ocalenie, czy zbiórka pieniędzy na pomoc Ukrainie.

Stowarzyszenie REkoncept promuje alternatywne formy nabywania i pozyskiwania produktów

 

Siła młodego pokolenia

Takie aktywności powinny być znakiem tego czego potrzebują młodzi ludzie. Skoro sami motywują się do wspólnego działania, nie powinno przechodzić się obok nich obojętnie. Samorządy powinny regularnie interesować się działalnością studencką i wśród nich wypatrywać partnerów.

Zapraszamy chętnych na social media stowarzyszeń:

Aktualności