Think Lodz

Miasta Gąbki – Gąbkowa rewolucja!

Miasta gąbki to trend, który zaczyna mieć ogromne znaczenie w procesie budowania miast. Gąbkowe rozwiązanie ma na celu walkę z problematycznymi opadami tak aby miasta nie ulegały podtopieniom. Rewitalizacje terenów betonowych w gąbki ani nie muszą być nudne, ani trudne do zrealizowania.

Przyczyny  powstania pomysłu

Nieustanna eksploatacja planety wynikająca z działalności człowieka, doprowadza do ogromnych, niestety, negatywnych zmian. Zanieczyszczone powietrze, wody i ziemia skutkują zaburzoną bioróżnorodnością. Cierpią przez to nie tylko zwierzęta, ale także ludzie.

Ciągłe zmiany klimatyczne objawiają się w przeróżnych anomaliach pogodowych. W naszym kraju związane są głównie z silnym wiatrem i gwałtownymi opadami. Taki deszcz, ze względu na wszechobecną betonową zabudowę, po prostu nie ma wystarczająco miejsca aby go wchłonąć, przez co powstają powodzie.

Taki stan nakłania władze miast do szukania ciągłych rozwiązań zarówno w walce o przyszłość klimatyczną, jak i o radzenie sobie ze skutkami długich zaniedbań tej sfery.
Aby uniknąć ryzyka zalania i powodzi, opracowano system miast gąbek.

Chiny, jako propagatorzy i pomysłodawcy miasta gąbki

System zarządzania konstrukcjami został opracowany w 2000 roku. Jego celem jest zapewnienie opadom jak największego odpływu. Tak odprowadzoną wodę można następnie
magazynować i wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Jednak do najważniejszych zadań systemu należy radzenie sobie z gwałtownymi stanami pogodowymi, które ze względu na swoje tempo uniemożliwiają szybki odbiór wody studzienkom kanalizacyjnym. Podstawą działania jest współistnienie miasta z wodą.

Istotne jest, aby w miastach zachować jak największą ilość naturalnej zieleni – parków i ogrodów, które pomagają w walce z gwałtownymi deszczami.

Rozwiązania z innych miast

Berlin jest jednym z miast, które wcielają idee miast gąbek w życie. Urzędnicy uwalniają betonowe przestrzenie z jego nadmiaru, odkrywając przy tym grunt, który absorbuje wodę.
Zadanie jest proste – maksymalne zredukowanie betonu.

Rotterdam również realizuje plany absorbcji. Koncept “water plazy” to plac, który łączy w sobie funkcje placu zabaw, skateparku, a także miejskiej zieleni. Plac zabaw,
przestrzeń dla skaterów wypełniają się wodą opadową przez co stają się swego rodzaju basenem. Gdy opad się zakończy i swobodnie odpływa w głąb ziemi, atrakcje ujawniają się ponownie.

W dalszym ciągu zdecydowanym liderem w rozwoju miast gąbek są Chiny. Władze Państwa Środka planują do 2030 roku absorbować aż 70% opadów na 80% przestrzeni miejskiej.

Łodzkie gąbki

W Łodzi również realizujemy system gąbkowy. Zaproponowane w czasie Łódź Design Festiwalu miejskie ogrody deszczowe mają pełnić właśnie taką funkcję.
W ramach programu organizatorzy prowadzili warsztaty, w trakcie których pokazywali, jak tworzyć takie przestrzenie.

Wszyscy możemy wspólnie przyczynić się do powstawania gąbek w naszym mieście! To o tyle ważne, że tego rodzaju rozwiązania pomogą nam zwalczać negatywne skutki zmian, do których… sami doprowadziliśmy.

Dla chętnych załączamy wizualizację placu w Rotterdamie:
https://www.youtube.com/watch?v=kujf4BTL3pE

Aktualności