Od ponad dekady południowokoreański Instytut Badań Statystycznych pyta mieszkańców, jak oceniają jakość powietrza, którym oddychają. Od 2012 roku odpowiedź jest praktycznie taka sama: mieszkańcy wykazują niski poziom zadowolenia z jakości potwierdza. W latach 2009-2013 średni poziom PM10 w Seulu był wyższy niż w wielu największych miastach świata, w tym w Los Angeles, Tokio, Paryżu i Londynie. Szacuje się również, że jakość powietrza była przyczyną około 16 procent wszystkich zgonów w obszarze metropolitalnym Seulu w 2010 roku.
- Jakość powietrza w Seulu problemem o charakterze krajowym
- Dlaczego powietrze ma złą jakość?
- Drony, roboty, satelity czyli jakie środki mogą pomóc w utrzymaniu jakości powietrza
Jakość powietrza w Seulu problemem o charakterze krajowym
Według IQAir, szwajcarskiej firmy zajmującej się technologią jakości powietrza, dzięki platformie dostarczającej w czasie rzeczywistym dane o jakości powietrza na świecie określono, że średnia jakość w Korei Południowej w 2019 roku była „umiarkowana”. Jednak poziom cząstek stałych lub PM2,5 (atmosferyczny pył zawieszony, który ma średnicę mniejszą niż 2,5 mikrometra,) był dwukrotnie wyższy od zalecanego. Kraj zajmował 26 miejsce na 98 w tegorocznym rankingu globalnym.
W 2020 roku, i jak to miało miejsce praktycznie na całym świecie w wyniku przerwy w działalności spowodowanej pandemią Covid-19, stężenia zanieczyszczeń powietrza spadły, w przypadku Korei aż o 27%. Przerwa spowodowana pandemią nie powinna jednak przesłonić rzeczywistości, która w Korei ma swoją nazwę: drobny pył lub żółty pył.
Poziom zanieczyszczeń w Seulu, w którym mieszka około 10 milionów ludzi budzi zasłużony niepokój. Szacuje się, że przeciętni mieszkańcy będą żyli o 1,7 roku krócej, jeśli wysoki poziom zanieczyszczeń w mieście utrzyma się na obecnym poziomie.
Dlaczego powietrze ma złą jakość?
W marcu 2021 roku Korea doświadczyła najgorszej burzy żółtego pyłu w ostatniej dekadzie. Zjawisko to, które rozpoczyna się na pustyniach Chin i Mongolii szczególnie w okresie wiosennym przynosi ze sobą szkodliwe cząstki, takie jak siarka, tlenek węgla, metale ciężkie i inne materiały rakotwórcze. Pył występuje wraz z wirusami, bakteriami, grzybami, pestycydami, antybiotykami, herbicydami i składnikami tworzyw sztucznych, które przyspieszają i nasilają choroby płuc i układu krążenia oraz różne rodzaje nowotworów.
Burze z żółtym pyłem istniały od zawsze, nasiliły się jednak na skutek wzmożonej działalności wylesiania w Azji Środkowej. Zwiększa to częstotliwość występowania żółtego pyłu, zwłaszcza gdy opadów jest niewiele, a antycyklony generują do atmosfery ciepłe lub zastałe powietrze. Wielu w Korei obwinia działalność przemysłową Chin, która jest znacznie bardziej intensywna niż w przeszłości, za zwiększoną liczbę szkodliwych cząstek obecnych w tych burzach pyłowych.
Drony, roboty, satelity czyli jakie środki mogą pomóc w utrzymaniu jakości powietrza
Jakie więc strategie do poprawy jakości powietrza wdrażają koreańskie władze? Są wśród nich działania takie jak:
Autonomiczne roboty podłączone do sieci 5G.
W zeszłym roku roboty wyposażone w urządzenia do pomiaru jakości powietrza zaczęły patrolować kompleks przemysłowy Jeonju w Korei Południowej. Roboty te są bardziej wydajne i posiadają możliwość dotarcia do większej ilości obszarów niż inspektorzy patrolujący fabryki.
Stowarzyszenie z podmiotami międzynarodowymi
Nowe partnerstwo pomiędzy Programem Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych a Stołecznym Obszarem Metropolitalnym Republiki Korei, który obejmuje Seul, Incheon i prowincję Gyeonggi pomoże urzędnikom rozszerzyć wysiłki na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza. Celem praktyk jest podzielenie się wiedzą z innymi regionami cierpiącymi z powodu złej jakości powietrza.
Drony do walki z jakością powietrza
W ramach serii inwestycji realizowanych przez rząd koreański zaproponowano wdrożenie dronów. Firma nadzorująca Hancom inSpace została wybrana do opracowania automatycznego systemu z użyciem dronów do obserwacji zanieczyszczenia wybrzeża.
Współpraca z Chinami
Jakość powietrza stała się delikatną kwestią dyplomatyczną, gdyż według licznych źródeł koreańskich około 70% toksycznych cząstek obecnych w burzach żółtego pyłu pochodzi z działalności przemysłowej Chin. Mimo to Korea wykazała chęć współpracy z chińskimi władzami w ramach projektów generujących m.in. sztuczny deszcz w celu oczyszczenia atmosfery.
Narodowy satelita
W ubiegłym roku koreańskie ministerstwo nauki i technologii informacyjno-komunikacyjnych ogłosiło, że zacznie dostarczać swoim mieszkańcom dane o jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Dane będą pozyskiwane z satelity środowiskowego Chollian-2B wystrzelonego na orbitę w 2020 roku. Dzięki satelicie Korea nie musi polegać na zagranicznych urządzeniach, które i tak nie dostarczałyby tych informacji z pożądaną częstotliwością. Biorąc pod uwagę zakres problemu stał się on obecnie problemem narodowym.
Żródło: