Think Lodz

Niesamowite Chile

Stolica Chile jest uznawana za najinteligentniejsze miasto Ameryki Łacińskiej. Z rankingu Cities in Motion przygotowanego przez IESE Business School w zestawieniu globalnym Santiago plasuje się na pozycji 66. Stolica Chile stała się swoistym laboratorium, w którym testowane są różne technologie. Poprzez projekt Smart City Santiago testowane są inicjatywy w dziedzinie mobilności, kontroli środowiska i bezpieczeństwa obywateli. Miasto ma bogatą historię, zostało założone w czasach kolonialnych i stało się stolicą Chile w 1818 roku. Chile ma ambicje by rozwijać się w duchu smart, co więcej, już realizuje śmiałe plany!

  • Inteligentne rozwiązania Santiago
  • Ekologiczny transport
  • Chilijczycy

 

Inteligentne rozwiązania Santiago

Santiago stawia na rozwój – miasto jest obecnie wyposażone w różnego rodzaju czujniki zbierające wszelkiego rodzaju dane odnośnie pomiaru energii, hałasu, temperatury, poprzez jakość powietrza a nawet system informowania kiedy należy podlać dany ogród lub park. Dzięki stałemu monitorowaniu temperatury i wilgotności z pobliskich stacji pogodowych miasto jest w stanie oszacować w które dni wymagane jest intensywniejsze podlewanie zielonych terenów. System Smartdrop, który dotyczy tej inicjatywy został opracowany przez chilijskich inżynierów i może zmniejszyć podlewanie parków nawet o 50%! Santiago może w ten sposób uniknąć niepotrzebnego marnowania wody, która jest wyjątkowo cennym zasobem szczególnie w tym rejonie.

 

think lodz fundacja łódź miejski think tank smart city łódź łódź

 

Ekologiczny transport

Chile realizuje swój ambitny plan by całe Państwo było skoncentrowane na transporcie elektrycznym. Inwestuje więc w elektryczne autobusy i taksówki, urządzenia do ładowania a nawet znaki drogowe o zmiennej treści. Obecnie Chile prowadzi projekt we współpracy z Enel X i Volvo, który ma prowadzić do całkowitego przejścia na mobilność elektryczną. Obecnie po ulicach Chile jeździ 1000 samochodów elektrycznych, projekt zakłada, że do 2025 roku liczba ta ma wynieść 81000. Enel X planuje zapewnić ponad 50% infrastruktury do ładowania energii, której wymagają te samochody, instalując jedną ładowarkę na każde 60 kilometrów drogi. Plan ma na celu zaspokojenie potrzeb klientów poprzez wdrożenie technologii pozwalającej na ładowanie baterii pojazdu z różną prędkością i w różnych miejscach. Są to modułowe, skalowalne i gotowe rozwiązania przeznaczone dla osób prywatnych, firm i instytucji.

 

Chilijczycy

Kreatywność i innowacyjność z pewnością wpłynie na kulturę następnego pokolenia Chilijczyków. Powstaje wiele centrów społecznych, które mają dążenia do zmiany mentalności i statusu finansowego swojej wspólnoty na lepsze. Społeczności rozwijają się wokół centrów biznesu i nauki. Działania miasta i projekty takie jak Start Up Chile pomogło zdobyć Santiago tytuł centrum innowacji Ameryki Łacińskiej.