Projekty
HACKATHON DLA ŁODZI
Kontekst
Hackathony stają się coraz popularniejszym źródłem pomysłów na rozwiązywanie miejskich wyzwań dla miast na całym świecie. W erze, gdy zmiany urbanistyczne i społeczne zachodzą w zastraszającym tempie, istotne jest, aby mieszkańcy współtworzyli miasto i mieli realny wpływ na kształtowanie swojej przestrzeni życiowej. Fundacja Łódź, jako pierwszy miejski Think Tank w Polsce, zaangażowany w idee współtworzenia miasta, w pełni wykorzystuje potencjał tej formuły przy realizacji swojego najnowszego wydarzenia – „Hackathonu dla Łodzi”
Idea projektu
Projekt ten skupia się na wspólnym rozwiązywaniu konkretnych problemów miasta, w tym przypadku – luk rozwojowych Łodzi zidentyfikowanych przy tworzeniu raportu „Barometr Rozwoju Miast 2024”. Zespoły miały za zadanie opracowanie innowacyjnych i zgodnych z tematem dnia rozwiązań – czystość miasta oraz demografia jutra. Uczestnicy reprezentują różne grupy interesariuszy – od przedsiębiorców MŚP, pracowników i studentów uczelni wyższych, po działaczy NGO i wiele innych.
Cel
Hackathon miał na celu:
- Wspieranie rozwoju Łodzi poprzez tworzenie innowacyjnych rozwiązań w odpowiedzi na największe wyzwania miejskie.
- Angażowanie mieszkańców oraz przedstawicieli różnych środowisk do aktywnego udziału w procesie projektowania przyszłości miasta.
- Budowanie współpracy międzysektorowej, która łączy wiedzę i doświadczenie różnych grup – od studentów, przez naukowców, po przedsiębiorców i przedstawicieli sektora publicznego.
- Zachęcanie do wdrażania kreatywnych rozwiązań w ramach miejskich inicjatyw, które mogą przynieść realne zmiany w codziennym życiu mieszkańców.
Przebieg wydarzenia
24 oraz 25 września odbyły się dwa pierwsze dni „Hackatonu dla Łodzi”, podczas których udało się opracować 21 inspirujących pomysłów i przekształcić je w rozbudowane projekty. Całość spotkała się z ogromnym entuzjazmem i pozytywnym odbiorem. Przebieg obejmował kilka kluczowych etapów:
- ETAP 1 – Kreacja projektów
- ETAP 2 – Prototypowanie
- ETAP 3 – Pierwsze testowanie
- ETAP 4 – Doskonalenie
- ETAP 5 – Drugie testowanie
- ETAP 6 – Przygotowanie prezentacji
- ETAP 7 – Prezentacja, ocena, głosowanie
Efektem były wypracowane rozwiązania, które zostały zebrane w spójne opracowania:
„Hackathon dla Łodzi 2024 - czyste miasto"
Wyzwanie pierwszego dnia dotyczyło problemu czystości przestrzeni miejskich. Uczestnicy analizowali wpływ czystości na zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkańców oraz zastanawiali się, jak skutecznie zarządzać odpadami, by minimalizować ich ilość i maksymalizować wykorzystanie zasobów. Praca zespołów koncentrowała się na tworzeniu rozwiązań, które:
- Poprawią jakość przestrzeni publicznych.
- Przyczynią się do lepszego zarządzania odpadami w mieście.
- Zwiększą świadomość mieszkańców w zakresie dbania o wspólną przestrzeń.
W ciągu 7 godzin intensywnej pracy zespoły wypracowały 10 projektów, które mają szansę zrewolucjonizować wygląd i funkcjonowanie przestrzeni miejskich. Część z pomysłów dotyczyła platform ułatwiających tworzenie nowych inicjatyw ekologicznych. Inne zaś koncentrowały się na zagospodarowaniu dotychczas niewykorzystanych przestrzeni w mieście – chociażby, by zwiększyć dostępność bezpłatnych toalet czy zadbać o przyjazny wygląd centrum miasta.
Więcej o projektach oraz przebiegu całego dnia można znaleźć w przygotowanym przez prowadzących raporcie.
Fotorelacja
„Hackathon dla Łodzi 2024 - demografia jutra"
Drugi dzień poświęcony był wieloma wyzwaniami demograficznymi. Łódź, jak wiele innych miast, zmaga się m.in. ze spadającą liczbą mieszkańców łódzkiej aglomeracji czy odpływem młodych talentów. Uczestnicy opracowali projekty, które mogą:
- Przyciągnąć młodych ludzi i talenty do miasta.
- Tworzyć lepsze warunki do życia dla rodzin.
- Zwiększyć atrakcyjność Łodzi jako miejsca do rozwoju zawodowego i osobistego.
- Budować przyjazne warunki dla różnych pokoleń, by mieszkańcy chcieli wiązać swoją przyszłość z Łodzią.
Efektem było 11 innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na różnorodne potrzeby mieszkańców i włączają Łódź w ich długoterminowe cele. Projekty skoncentrowały się zarówno na młodych mieszkańcach miasta, jak i na starszych osobach, zahaczając o takie tematy jak sztuka, rozwój osobisty, kariera, mieszkalnictwo czy budowanie relacji międzypokoleniowych. Padły również propozycje „wydłużenia młodości” oraz stworzenia platformy zbierającej wszystkie istotne informacje o mieście, która ułatwiłaby liczne procesy wdrożeniowe.
Więcej o projektach oraz przebiegu całego dnia można znaleźć w przygotowanym przez prowadzących raporcie.
Fotorelacja
Kolejne edycje Hackathonu dla Łodzi
Fundacja pracuje nad realizacją kolejnych spotkań poświęconym innym obszarom istotnych do rozwoju Łodzi. Zapraszamy do udziału w przyszłych edycjach Hackathonu i wspólnego tworzenia przyszłości naszego miasta!
DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ?
- Networking – szansa na poznanie inspirujących osób z różnych środowisk.
- Rozwój umiejętności – uczestnicy zdobywają cenne doświadczenie w pracy zespołowej i kreatywnym rozwiązywaniu problemów.
- Wpływ na miasto – wypracowane projekty mają szansę na wdrożenie, co daje realny wpływ na przyszłość Łodzi.
- Inspirująca atmosfera dzięki pracy z równie zaangażowanymi w przyszłość miasta mieszkańcami
Szczegóły już wkrótce.