Think Lodz

Wiedeń najbardziej przyjaznym miastem do życia

Wiedeń został wybrany najbardziej przyjaznym miastem do życia na świecie w 2023 roku

 

Portal The Economist publikuje co roku ranking najbardziej przyjaznych do życia miast na świecie. W 2023 roku stolica Austrii utrzymała swoją pozycję i wygrała ranking. Zaraz za nim uplasowała się duńska Kopenhaga oraz Australijskie Melbourne. Ranking Global Liveability Index bierze pod uwagę bardzo wiele czynników, tworzących razem definicję miasta przyjaznego do życia. Z jednej strony jest to jakość opieki zdrowotnej i poziom bezpieczeństwa, z drugiej edukacja, kultura i infrastruktura.

 

Wyniki 2023

Całkowita likwidacja ostatnich ograniczeń związanych z pandemią przyczyniła się do polepszenia wyników dla większości miast w rankingu. Ludzie, którzy mają możliwość spotkać się na żywo, bardziej pozytywnie podchodzą do otaczającego ich świata. Dzięki temu średni wynik indeksu dla 173 miast objętych badaniem zwiększył się z 73,2 pkt w 2022 roku do 76,2 pkt w 2023 roku i stanowi najlepszy wynik od 15 lat. Drugim wnioskiem jest widoczny spadek w rankingu miast europejskich. Z pierwszej dziesiątki wypadły dwie metropolie, natomiast najwięcej spadków w pierwszej setce odnotowują reprezentanci starego kontynentu. Spadki są widoczne również w Ameryce Północnej. Mimo, że w pierwszej dziesiątce jest aż trzech reprezentantów Kanady, to ze Stanów Zjednoczonych nie ma ani jednego miasta. Największe wzrosty odnotowuje Azja i kraje Pacyfiku. W rankingu widać globalne zmiany jakie zachodzą na poszczególnych kontynentach. Postępująca globalizacja i zacieranie się różnic kulturowych wpływa na finalne oceny poszczególnych miejsc.

 

Top 10 rankingu

 

 1. Auckland, Nowa Zelandia

Największe miasto w Nowej Zelandii w zeszłym roku odnotowało drugą co do wielkości poprawę w całym rankingu, przeskakując 25 miejsc i zajmując finalnie 10 pozycję.

 

 1. Osaka, Japonia

Dzięki zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią, azjatyckie miasta zaczęły piąć się w górę. Trzecie największe miast w Japonii uchodzi za najbardziej wielokulturowe w kraju. Dzięki powrotowi do normalności miasto osiągnęło wysoki wynik w 2023 roku plasując się w pierwszej dziesiątce rankingu.

 

 1. Toronto, Kanada

Toronto kolejny rok z rzędu zajmuje wysokie miejsce w rankingu. Mimo spadku o jedną pozycję od poprzedniego zestawienia, jego sytuacja jest stabilna.

 

 1. Genewa, Szwajcaria

Mimo spadku o jedną pozycję w rankingu, miasto utrzymało się w pierwszej dziesiątce zestawienia. Genewa odnotowała poprawę wyników w zakresie edukacji, co przełożyło się na wysoki wynik końcowy. Metropolia, która co roku zajmuje wysokie pozycje w rankingu miast przyjaznych do życia, równie wysoko plasuje się w rankingach najdroższych miast do życia.

 

 1. Calgary, Kanada

Miasto spadło w ostatnim roku o 4 pozycje.  Mimo, że miasta kanadyjskie są zwykle dobrze reprezentowane, to jednak widać tutaj spadki. Największym problemem w ubiegłym roku były kultura i środowisko, które obniżyły wyniki pomimo doskonałych wyników w zakresie infrastruktury, edukacji i opieki zdrowotnej.

 

 1. Zurych, Szwajcaria

W ostatnim roku największe szwajcarskie miasto spadło z trzeciego na szóste miejsce. Chociaż Zurych znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingu, podobnie jak Genewa, znajduje się w czołówce najdroższych miast do życia na świecie.
Przypomnijmy, że Zurych jest zwycięzcą w rankingu miasta z najlepszą jakością powietrza na świecie. 

 

 1. Vancouver, Kanada

Miasto pozostaje bez zmian na stabilnym, piątym miejscu. Wszystkie główne współczynniki utrzymują się na wysokim poziomie.

 

 1. Sydney, Australia

Sydney jest kolejnym przykładem miasta, dla którego zlikwidowanie ograniczeń pandemicznych miało bardzo pozytywny wpływ. Dzięki temu metropolia osiągnęła doskonałe wyniki w systemie opieki zdrowotnej, edukacji oraz infrastrukturze.
Sydney zajmuje wysokie miejsca w rankingach jakości powietrza.

 

 1. Melbourne, Australia

Miasto podobnie jak Sydney odetchnęło po zniesieniu ograniczeń pandemicznych. Wcześniejsze problemy systemu zdrowotnego teraz zostały całkowicie zniwelowane, a Melbourne powróciło do pierwszej dziesiątki zestawienia i to od razu na podium.

 

 1. Kopenhaga, Dania

Na drugim miejscu, kolejny rok z rzędu uplasowała się Kopenhaga. Dania jest konsekwentnie wymieniana jako jeden z najszczęśliwszych krajów do życia na świecie. Kopenhaga ciągle może się pochwalić wysokimi wynikami we wszystkich obszarach, w tym maksymalnymi notami w zakresie edukacji i infrastruktury.

 

 1. Wiedeń, Austria

Wiedeń kolejny rok z rzędu utrzymał najwyższą pozycję w zestawieniu. Stolica Austrii zdominowała rankingi w ostatnich 10 latach, w ośmiu z nich zajmując pierwsze miejsca. W raporcie zwrócono uwagę na to, że Wiedeń w dalszym ciągu oferuje najlepsze połączenie dobrej infrastruktury, solidnej edukacji i opieki zdrowotnej oraz szerokiej oferty z zakresu kultury i rozrywki. Jedyną wadą, jaką stwierdzono, był brak dużych wydarzeń sportowych.

 

Na podstawie: 
www.economist.com
www.euronews.com