Think Lodz

Ranking najdroższych miast na świecie

Najdroższe do życia miasta na świecie w 2023 roku

 

Jak co roku pośród wielu rankingów został opublikowany ranking przedstawiający najdroższe do życia miasta na świecie. Co więcej, w tej dziedzinie są publikowane dwa podobne raporty, których wyniki częściowo się pokrywają. W tej dziedzinie od lat prym wiodą miasta z Europy Zachodniej, Azji Południowo-Wschodniej oraz Stany Zjednoczone. Nie od dzisiaj wiadomo, że w Europie najdroższe koszty życia są w Szwajcarii. Dlatego metropolie z tego kraju zawsze znajdują się w czołówce. Wysoko są również „państwa-miasta” reprezentujące Azję Południowo-Wschodnią oraz największe amerykańskie metropolie.

 

Metodologia

Pierwszy z raportów, zatytułowany „Worldwide Cost of Living 2023”, jest przeprowadzany przez agencję analityczną Economist Intelligence Unit (EIU). Tutaj naukowcy opierają się na cenach ponad 200 powszechnie używanych towarów i usług. W badaniu uczestniczą 173 miasta reprezentujące wszystkie kontynenty. Badanie jest przeprowadzane dwa razy do roku, w marcu i we wrześniu. Pod uwagę brane są m.in. ceny artykułów spożywczych, środków higieny i czystości, koszty ubrań, artykuły gospodarstwa domowego, transport, czynsze oraz opłaty za media, koszty leczenia i edukacji. Na ich podstawie twórcy badania przygotowują finalne zestawienie wskazujące ranking miast oraz prognozy dotyczące dalszego rozwoju cen w poszczególnych regionach.

Drugi raport, zatytułowany „Cost of Living City”, jest przygotowywany przez agencję Mercer. Raport jest opracowywany przede wszystkim pod kątem pracowników międzynarodowych, którzy mają się przenieść do danego miasta. Tutaj w badaniu uczestniczy 227 miast ze wszystkich kontynentów. Podobnie jak poprzednio, pod uwagę brane są ceny ponad 200 towarów i usług. W badaniu mierzone są koszty związane m.in. z rynkiem mieszkań, transportem, mediami, żywnością, artykułami higieny osobistej, artykułami gospodarstwa domowego, odzieżą i obuwiem, rekreacją i rozrywką oraz alkoholem i tytoniem.

 

Wyniki EIU za 2023 rok

Ogólny poziom dóbr i usług w 2023 roku, w walucie lokalnej wzrósł o 7,4% w porównaniu do poprzedniego okresu. Wzrost jest niższy niż rok wcześniej (8,1% za 2022 rok), ale i tak większy niż w latach ubiegłych (2018-2021). W czołówce rankingu panuje duży ścisk, co przełożyło się na pierwsze oraz trzecie miejsce ex aequo.

  1. Singapur (Singapur) 104 pkt. – po raz kolejny zajął pierwsze miejsce w rankingu najdroższych miast na świecie. Jest światowym liderem w 9 z 11 ostatnich okresów, kiedy były przeprowadzane badania. Wynik jest spowodowany przede wszystkim wysokimi kosztami transportu, cenami w sklepach odzieżowych, ale również najdroższymi produktami spożywczymi i alkoholowymi. Wysokie koszty utrzymania przekładają się na inne dziedziny życia i mają pośredni wpływ na jego rozwój. Warto wspomnieć, że Singapur przoduje w dziedzinie rozwoju nowych technologii, powszechnej digitalizacji, mobilności oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
  2. Zurych (Szwajcaria) 104 pkt. – od lat będący w czołówce najdroższych metropolii na świecie. Swoją wysoką pozycję zawdzięcza przede wszystkim drogim produktom spożywczym, artykułom AGD oraz kosztom utrzymania i rekreacji. Wysokie koszty utrzymania w Zurychu przekładają się na jakość życia. Przypomnijmy, że Zurych występuje wysoko również w innych rankingach. Jest zwycięzcą rankingu miast z najlepszą jakością powietrzna na świecie w 2023 roku. Na 6 pozycji uplasował się w klasyfikacji najbardziej przyjaznych do życia miast na świecie w 2023 roku.
  3. Genewa (Szwajcaria) 100 pkt. – wysoką pozycję generuje transport, koszty produktów spożywczych i higienicznych oraz koszty mieszkaniowe. Tutaj również koszty życia przekładają się na jego wysoką jakość. Miasto uplasowało się na 7 pozycji w klasyfikacji najbardziej przyjaznych do życia miast na świecie w 2023 roku.
  4. Nowy Jork (Stany Zjednoczone) 100 pkt. – z uwagi na fakt, że walutą porównawczą w rankingu jest Dolar, dlatego Nowy Jork jest traktowany jako wyznacznik i przyjmowany jako poziom 100 pkt. klasyfikacji. Wysoki poziom rozwoju metropolii oraz standard życia mieszkańców przekłada się na jego obecność w różnych rankingach, w których miasto zajmuje wysokie lokaty. W rankingu globalnych metropolii Nowy Jork zajął zaszczytne pierwsze miejsce. W rankingu gotowości do sztucznej inteligencji miasto również jest w czołówce.
  5. Hongkong (Hongkong/Chiny) 98 pkt.
  6. Los Angeles (Stany Zjednoczone) 97 pkt.
  7. Paryż (Francja) 91 pkt.
  8. Kopenhaga (Dania) 89 pkt.
  9. Tel Aviv (Izrael) 89 pkt.
  10. San Francisco (Stany Zjednoczone) 86 pkt.

 

Wyniki Mercer za 2023 rok

Z uwagi na nieco odmienny klucz, w tym rankingu pierwsze miejsca zajęły miasta z Azji Południowo-Wschodniej. Dopiero za nimi trzy kolejne miejsca są reprezentowane przez Szwajcarię. Co ciekawe z tego kraju pochodzą aż cztery metropolie znajdujące się w pierwszej dziesiątce rankingu. Kolejnym istotnym spostrzeżeniem z punktu widzenia Polski są odległe miejsca naszych metropolii. Warszawa, Wrocław i Kraków jako jedyne zostały sklasyfikowane w tym zestawieniu plasując się pod koniec drugiej setki rankingu. Taki wynik polskich miast świadczy o relatywnie niskich kosztach utrzymania dla przyjezdnych pracowników w naszym kraju.

  1. Hongkong (Hongkong/Chiny) – kolejny rok z rzędu zajął pierwsze miejsce w tym zestawieniu.
  2. Singapur (Singapur) – awansował o 6 pozycji i znalazł się na podium rankingu.
  3. Zurych (Szwajcaria)
  4. Genewa (Szwajcaria)
  5. Bazylea (Szwajcaria)
  6. Nowy Jork (Stany Zjednoczone)
  7. Berno (Szwajcaria)
  8. Tel Aviv (Izrael)
  9. Kopenhaga (Dania)
  10. Nassau (Bahamy)

170. Warszawa (Polska)
186. Wrocław (Polska)
190. Kraków (Polska)

 

Podsumowanie

Analizując wyniki można zauważyć, że globalny kryzys kosztów życia jeszcze się nie skończył. Obecne wyniki wskazują, że koszty utrzymania w najdroższych miastach jeszcze wzrosną, a różnice pomiędzy metropoliami w różnych częściach świata będą coraz większe. Mimo zakończenia obostrzeń związanych z epidemią COVID-19, obecna wojna na Ukrainie oraz eskalacja konfliktu palestyńsko-izraelskiego mogą mieć znaczący wpływ na koszty życia w wielu regionach świata. Ponadto wysoka inflacja i wahania rynkowe wpływają na koszty życia na całym świecie, oddziałując na naszą siłę nabywczą i standard życia. Nowe formy zatrudnienia wynikające z pracy zdalnej otwierają przed pracownikami nowe możliwości wybierania miejsca zamieszkania. Duże i drogie metropolie stają się jedynie przywilejem, a nie kosztownym obowiązkiem.

 

Źródło:
https://www.eiu.com/
https://www.mercer.com/